1 marca 2025 rozpoczął się dwuletni projekt pt. Edukacja przeciwko antysemityzmowi. Uczyć się z przeszłości, aby zrozumieć współczesne wyzwania. Multimedialny zestaw edukacyjny, w ramach europejskiego programu „Obywatele, równość, prawa i wartości” (Citizens, Equality, Rights and Values, CERV).
Projekty

Od początku roku Fundacja Ośrodka KARTA realizuje drugą część projektu poświęconego historii relacji Polski z krajami partnerskimi Trójkąta Weimarskiego. W ramach tegorocznego cyklu działań powstaną między innymi publikacje (dostępne online) w języku niemieckim i francuskim przybliżające relacje bilateralne Polski z partnerami z Trójkąta Weimarskiego w wybranych okresach XX wieku. Odbędą się także związane z nimi spotkania w Berlinie i Paryżu.
Partnerami projektu są:

Fundacja Ośrodka KARTA realizuje projekt „Po drodze z historią – seria jubileuszowa oddziałów PKO Banku Polskiego”. Celem projektu jest ożywienie zainteresowania historią „małych ojczyzn” poprzez jej atrakcyjne zaprezentowanie w postaci serii albumów tekstowo-zdjęciowych, nawiązujących do szczególnie długotrwale osadzonych w swoim lokalnym otoczeniu oddziałów PKO Banku Polskiego.

5–6 listopada 2024 w Warszawie odbyła się doroczna konferencja Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który odpowiada za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Konferencja była przestrzenią spotkań i wymiany myśli na temat najważniejszych tematów dotyczących III sektora. Jej uczestnicy mogli wziąć udział w debatach, wykładach i spotkaniach sektorowych, otwartych dyskusjach i konsultacjach (m.in.

Od początku lipca Fundacja Ośrodka KARTA realizuje projekt poświęcony historii relacji Polski z krajami partnerskimi w ramach Trójkąta Weimarskiego. Na projekt składa się cykl działań obejmujących między innymi przygotowanie bazy źródłowych materiałów tekstowych oraz zdjęciowych na temat relacji polsko-francuskich i polsko-niemieckich w XX wieku. Zebrany materiał – w pierwszym etapie trwania projektu – stanie się podstawą przygotowania między innymi spotu promującego polską prezydencję w Radzie UE oraz debaty poświęconej relacjom polsko-niemieckim.
Partnerami projektu są:


W 2024 roku Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA ukończyło zadanie opracowania, udostępnienia i zabezpieczenia kolekcji Rodziny Beaupre.

W grudniu 2024 roku Fundacja Ośrodka KARTA zakończyła realizację projektu „Archiwum Białoruskie w Witrynie Domu Wschodniego”, w ramach którego utworzono wielojęzyczny (z dominacją języka białoruskiego) zbiór archiwalno-biblioteczny nazwany Archiwum Białoruskie, dotyczący ziem i społeczeństwa białoruskiego w XX i XXI wieku oraz dokumentujący zbrodnie reżimu Łukaszenki w Białorusi. W wyniku opracowania zbioru dokumentów przekazanego przez Pawła Kazaneckiego powstał inwentarz kolekcji z lat 1983-2007 – tzw. zbiór początkowy, liczący 148 jednostek archiwalnych zawierających 67145 stron.

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »