Projekty

W ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” (edycja 2024) Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA zrealizowało projekt „Historie uczestników Powstania Warszawskiego i żołnierzy Armii Krajowej w zbiorach Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA”. 

Projekt polegał na opracowaniu materiałów archiwalnych z następujących kolekcji:

Okładka broszury KARTA NIW

5–6 listopada 2024 w Warszawie odbyła się doroczna konferencja Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który odpowiada za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Konferencja była przestrzenią spotkań i wymiany myśli na temat najważniejszych tematów dotyczących III sektora. Jej uczestnicy mogli wziąć udział w debatach, wykładach i spotkaniach sektorowych, otwartych dyskusjach i konsultacjach (m.in.

Okładka broszury KARTA NIW

Od początku lipca Fundacja Ośrodka KARTA realizuje projekt poświęcony historii relacji Polski z krajami partnerskim w ramach Trójkąta Weimarskiego. Na projekt składa się cykl działań obejmujących między innymi przygotowanie bazy źródłowych materiałów tekstowych oraz zdjęciowych na temat relacji polsko-francuskich i polsko-niemieckich w XX wieku. Zebrany materiał – w pierwszym etapie trwania projektu – stanie się podstawą przygotowania między innymi spotu promującego polską prezydencję w Radzie UE oraz debaty poświęconej relacjom polsko-niemieckim.

1 Czerwca 2024 do 30 Października 2024
Celem projektu realizowanego przez Ośrodek KARTA w 2024 roku jest wypracowanie wspólnego stanowiska badaczy ukraińskich i polskich, dotyczącego stanu wiedzy na temat wspólnych dziejów i relacji polsko-ukraińskich w XX i XXI w. W efekcie dyskusji i uzgodnień powstanie „II Komunikat polsko-ukraiński”. Publikacja nawiązuje do pierwszego „Komunikatu polsko-ukraińskiego”, podpisanego 30 lat temu przez znamienitych polskich i ukraińskich historyków i opublikowanego w piśmie historycznym Karta nr 13 (1994).
15 Kwietnia 2024 do 15 Grudnia 2024

Projekt realizowany przez Ośrodek KARTA w 2024 roku obejmuje następujące działania:

1 Stycznia 2024 do 31 Grudnia 2024

Fundacja Ośrodka KARTA realizuje zadanie „Przygotowanie, druk, kolportaż i promocja autobiograficznej publikacji Jana Lityńskiego”. W edycji znajdzie się wybór fragmentów wspomnień, listów, artykułów, wywiadów i przemówień opozycjonisty w czasie PRL, zarówno znanych, jak i dotąd niepublikowanych, w formie pierwszoosobowej opowieści o całym jego życiu, działalności i poglądach. Książka ukaże się w listopadzie 2024 w serii „Świadectwa”.

kolekcje opracowane w Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA

W 2023 roku Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA ukończyło zadanie opracowania, udostępnienia i zabezpieczenia 5 kolekcji fotograficznych: 

Tomasza Wesołowskiego OK_1624 (link do inwentarza)

kolekcje opracowane w Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA

W 2023 roku Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA ukończyło zadanie digitalizacji 20 tys. stron dokumentacji dotyczącej programu telewizyjnego „Rewizja Nadzwyczajna” z kolekcji historyka, publicysty, dziennikarza Dariusza Baliszewskiego.

Zdigitalizowana kolekcja będzie wkrótce dostępna w bazie zbioryspoleczne.pl