Projekty

W 40. rocznicę I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” przygotowaliśmy akcję społeczną przypominającą historię i przebieg Zjazdu, a zwłaszcza – rolę i znaczenie „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”. W ramach akcji pojawiały się posty w mediach społecznościowych, a także został przygotowany spot filmowy przedstawiający przebieg Zjazdu. Odbyła się również debata online poświęcona reakcji rosyjskich dysydentów na „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”. Powstała też bezpłatna broszura dostępna online przedstawiająca przebieg I KZD i reakcje na „Posłanie”.

Gdańsk, sierpień 1980. Strajk w Stoczni Gdańskiej im Lenina. Anna Walentynowicz wśród robotników.
Gdańsk, sierpień 1980. Strajk w Stoczni Gdańskiej im Lenina. Anna Walentynowicz wśród robotników.

W ramach zadania przygotowany został 12-odcinkowy cykl publikacji pod hasłem „Preludium Wolności” (montaż fragmentów świadectw wraz ze zdjęciami) przybliżający historię „Solidarności” od strajków sierpniowych 1980 po wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981. Cykl ten jest prezentowany przez media polonijne w różnych krajach – m.in. w Australii, Czechach, Danii, Grecji, Kanadzie, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

Zadanie zostało zrealizowane przez Ośrodek KARTA w 40. rocznicę powstania „Solidarności”.

serwer
serwer

Dzięki dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ośrodek KARTA poprawi warunki pracy oraz przechowywania archiwaliów poprzez zakup nowoczesnych regałów przesuwanych oraz oświetlenia. Dodatkowo zakupiony będzie serwer i dyski serwerowe pozwalające na rozbudowę serwerowni, a przez to zwiększenia miejsca i bezpieczeństwa danych oraz wzmocnienia wi-fi.

baner Listy z XX wieku
baner Listy z XX wieku
4 Maja 2020 do 30 Października 2020

Przygotowanie i bezpłatne udostępnienie cyklu 15 odcinków około 10-minutowych nagrań audio, składających się na podcast upowszechniający i popularyzujący pisaną w XX wieku korespondencję, przechowywaną w zbiorach Ośrodka KARTA lub udostępnianą w jego publikacjach. Nagrania przygotowane będą przez profesjonalnych lektorów lub samych świadków historii.

fragment Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych
fragment Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych

W 2020 roku realizowaliśmy projekt pt. Portret zbiorowy II RP - studium miasteczka Mordy, dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

okładka książki Bitwa Warszawska 1920
okładka książki Bitwa Warszawska 1920

W stulecie bitwy warszawskiej – największego polskiego zwycięstwa w XX wieku – przedstawiamy sierpień 1920 roku oczami świadków. Mówią tu wielcy gracze ówczesnej polityki (również międzynarodowej), wojskowi z obu stron konfliktu: generałowie, oficerowie i zwykli, szeregowi żołnierze, a także mieszkańcy Warszawy, chłopi z podwarszawskich wsi. Ich wspomnienia, listy czy notowane na bieżąco dzienniki pokazują nam wojnę z tej najbliższej perspektywy – człowieka, który wpadł w sam środek wiru bitewnego.

okładka książki Odsłony Cata
okładka książki Odsłony Cata

Przygotowanie, opublikowanie (w formie papierowej oraz e-booka) i promocję książki "Odsłony Cata. Stanisław Mackiewicz w listach". Będzie to portret znakomitego pisarza Stanisława Mackiewicza zbudowany z jego własnych zapisów, dotąd niepublikowanych. Na książkę złoży się wybór z dzienników z okresu 1913-19 oraz z korespondencji z pisarzami, przyjaciółmi i rodziną z lat 1946-66. Publikacja będzie służyć poszerzeniu wiedzy o życiu pisarza i zapoznaniu czytelników z jego nieznanymi dotąd tekstami.

okładka książki Amerykańska Polka
okładka książki Amerykańska Polka

Tłumaczenie na język polski, przygotowanie, opublikowanie (w formie papierowej oraz e-booka), promocję i kolportaż książki „Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju" (tytuł oryginału: "We stood alone”) Dorothy Adams. Książka jest fascynującym wspomnieniem Amerykanki, która w latach 1926-39 mieszkała w Polsce jako żona Jana Kostaneckiego, utalentowanego ekonomisty i prawnika. Adams w błyskotliwy sposób konstruuje obraz przedwojennej Polski, przygląda się życiu politycznemu, społecznemu i kulturalnemu II RP.