Mentorzy

Podczas FilmHack uczestników wspierać będą mentorzy – doświadczeni twórcy filmów dokumentalnych, fabularnych, animowanych, scenarzyści, eksperci z dziedziny interaktywnych narracji, a także projektanci UX, programiści, archiwiści, historycy i edukatorzy.

Anna DespondsAnna Desponds
Kuratorka i producentka, projektuje i organizuje międzynarodowe wydarzenia, konsultuje i tworzy strategie polskich i zagranicznych instytucji zw. z projektami interaktywnymi. Odpowiada za program zw. z cyfrowym opowiadaniem i immersyjnymi mediami konferencji Digital Cultures. Jest jedną z założycielek Fundacji Pełne Zanurzenie i organizatorek sieci StoryCode Warsaw – polskiego oddziału międzynarodowej społeczności skupiającej twórców nowych narracji w ponad 20 miastach na świecie. 

Elwira Wojtunik
Artystka mediów cyfrowych, projektantka instalacji interaktywnych prezentowanych na wystawach sztuki cyfrowych mediów na świecie, m.in. MuseumsQuartier w Wiedniu, w galerii Akarenga Soko w Yokohama w Japonii, na Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO, PdCon w Nowym Jorku czy ISEA w RPA. Członkini duetu artystycznego Elektro Moon Vision, laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2019). Prezes Fundacji Photon i organizatorka Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab w Krakowie.

Piotr SzymanekPiotr Szymanek
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi – kierunek scenariopisarstwo. Między 2016 a 2019 był głównym scenarzystą jednego z najbardziej znanych polskich seriali – „Wataha” (HBO). „Wataha” zdobyła szereg nagród, m.in. Nagrodę Orzeł 2017 oraz 2019 dla najlepszego polskiego serialu. Piotr jest też jednym z założycieli Gildii Scenarzystów Polskich, a od września 2019 sprawuje funkcję członka zarządu tego związku.

Marta ŚwietlikMarta Świetlik
Projektantka UX z zapleczem teoretycznym. Doświadczona kuratorka i badaczka z długą historią pracy w muzeach i instytucjach kultury. Wykwalifikowana w dziedzinie badań archiwalnych, projektów kuratorskich, sztuki współczesnej, muzeów i zarządzania wydarzeniami. Doktorantka programu studiów doktoranckich w dziedzinie Digital Humanities w PAN.

Katarzyna Warzecha
Absolwentka reżyserii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i Wajda School & Studio. Obecnie promuje swój animowany film dokumentalny „We have one heart” prod. Studio Munka. Jej dyplomowy film „Jest naprawdę ekstra” pokazywany był na wielu międzynarodowych festiwalach, zdobywając m.in. Nagrodę Specjalną na Festiwalu Premier Plans w Angers czy festiwalu Küstendorf w Serbii. Jako asystentka reżysera pracowała m.in. z Filipem Bajonem i Marcinem Wroną.

Piotr Fedorczyk
Projektant i programista. Specjalista w zakresie architektury informacji, dizajnu interakcji i budowaniu interfejsów użytkownika. Podczas kilkunastoletniej kariery zawodowej miał okazję współpracować dla małych i dużych klientów tworząc strony internetowe, wizualizacje danych i aplikacje mobilne do aplikacji multimedialnych i paneli biznesowych. Współpracował m.in. z BBC, Al Jazeera, Meedan, Hearken, Swisscom, Trint, Ableton, Zurich University of the Arts. Obecnie pracuje nad edytorem interaktywnych reportaży storycopter.com. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Więcej: https://piotrf.pl

Katarzyna Boratyn
Autorka, producentka, kuratorka i projektów interaktywnych i z obszaru nowych mediów. Z wykształcenia kulturoznawczyni i montażystka. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Pełne Zanurzenie; od 2019 roku współprowadzi Pracownię Narracji Interaktywnych w ramach Laboratorium Narracji Wizualnych (VnLab) przy Łódzkiej Filmówce.

Dorota Orzeszek
Doświadczona badaczka i projektant UX (user experience). Specjalistka i konsultantka w zakresie dostępności (accessibility), użyteczności i architektury informacji. Badaczka potrzeb użytkowników. Wykładowczyni i trenerka kursów o tematyce user experience. Autorka bloga insideaccessibility.com, oraz fanpage’a facebook.com/dostepnoscpopolsku.

Mateusz Subieta
Debiutował w 2010 roku na festiwalu filmowym w Cannes (Wieczór Krytyków) krótkometrażowym filmem „Turysta”. Studiował w Sydney w Academy of Film, Theatre and Television i pracował jako dyrektor kreatywny w nowojorskim biurze Platige Image. W Polsce zrealizował ponad sto filmów dokumentalnych na potrzeby wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przez ostatnie lata pracował jako reżyser seriali dokumentalnych dla CANAL+, Discovery oraz A&E Networks (History Channel). W międzyczasie rozwija własne projekty fabularne i dokumentalne.

Zuzanna Schnepf-Kołacz
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, specjalizacji Historia i Kultura Żydów w Instytucie Historycznym UW i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie. Koordynatorka galerii Zagłady Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich. Obecnie pracuje w Dziale Edukacji Muzeum POLIN, gdzie kieruje priorytetem Programy dla Warszawiaków w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.

Jan Bliźniak
Edukator i krytyk filmowy. Koordynator projektów historyczno-obywatelskich w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Współtwórca programu edukacyjnego dla szkół oraz autor cykli warsztatów rodzinnych w Muzeum Warszawy. Koordynator kina Syrena. Twórca portalu „Całe życie w kinie”. Autor powieści dla dzieci „Śrubek i tajemnice Maszynerii”.

 

Karol Gruszka
Fan nowych mediów, zakochany w interaktywnym opowiadaniu historii. Codziennie zastanawia się nad tym, jak połączyć dziennikarstwo z technologią. Za swoje prace został nagrodzony w wielu konkursach m.in. ArtFront 2015 za reportaż „Pokłady pamięci", wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie im. Krystyny Bochenek za reportaż „Śląsk za szybami". W 2014 roku wraz z Marią Zawałą odebrał nagrodę „Grand Press Digital" m.in. za reportaże interaktywne przygotowane dla redakcji Dziennika Zachodniego.
Przykłady prac Karola: Węgiel w życiorys wpisany, Chłopcy w tym wielkim powstaniu.

 

Jakub Górnicki
Reporter i bloger, który tworzy reportaże multimedialne oraz projekty reporterskie, także w ramach nowej inicjatywy Outriders. Od ponad 15 lat w drodze. Pracował z i doradzał mediom w Gruzji, Turcji oraz Afryce Zachodniej. Wykładał multimedialne dziennikarstwo na Georgian Institute of Public Affairs w Tbilisi. Działa na Ukrainie, Białorusi oraz Bałkanach. Przez ponad sześć lat zarządzał Fundacją ePaństwo, gdzie odpowiadał za projekty związane z dziennikarstwem danych, technologią społeczną oraz strategią. Organizował Personal Democracy Forum: Central Eastern Europe, dla aktywistów i dziennikarzy z regionu. Znalazł się w gronie 100 najbardziej wpływowych osób regionu CEE przez New Europe 100.

Aleksei Rogozin
Doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, członek zespołu Ośrodka KARTA. Przez wiele lat zajmuje się historią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów II Rzeczypospolitej. W latach 2018-2019 współtworzył platformę oraz film edukacyjny KARTY pt. Stracone lata 1939-1945, opowiadające o pracy robotników przymusowych w czasie II wojny światowej. Obecnie jest zaangażowany w przygotowanie przez KARTĘ publikacji o rodzinie Przewłockich w Mordach.

Ewa Kwiecińska
Fotoedytorka i dokumentalistka, specjalistka z zakresie ikonografii w Ośrodku KARTA. Studiowała filozofię i kulturoznawstwo na UJ. Przy wyborze i opracowaniu fotografii do wystaw i wydawnictw współpracowała z IPN, Domem Spotkań z Historią, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Muzeum Warszawy, Muzeum Krakowa (Muzeum PRL-u).

Agnieszka Świątecka
Członkini działu IT Ośrodka KARTA, z sektorem pozarządowym jest związana „od zawsze". Pracowała jako koordynatorka projektów społecznych i kulturalnych, metodyczka kształcenia na odległość, trenerka i scenarzystka seriali telewizyjnych. Jest autorką m.in. podręcznika „Digital storytelling - podręcznik dla edukatorów", współpracowała przy w projekcie „Learning Battle Cards - projektowanie efektywnych szkoleń".
Jako trenerka specjalizuje się w szkoleniach z zakresu wykorzystania technologii w nauczaniu oraz storytellingu w edukacji, rozwoju osobistym i działalności NGO.

Katarzyna Górny
Historyczka i archiwistka z wieloletnim doświadczeniem, szefowa archiwum Ośrodka KARTA, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Sylwia Żółkiewska
Projektantka, menedżerka kreatywna, praktyczka metody design thinking, ekspertka w obszarze aplikacji mobilnych dla kultury i edukacji, trenerka i wykładowczyni. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (specjalizacja: film animowany), doktorantka na wydziale Nowych Mediów PJATK. Autorka i współautorka licznych publikacji na temat nowych technologii m.in. książki „Biznes w świecie mobile. Jak zaprojektować, wykonać i wypromować aplikację mobilną”, nominowanej do nagrody Economicus (Poltext 2018). Więcej: www.zolkiewska.pl