Jury

Najlepsze koncepcje filmu interaktywnego wybiorą Jurorzy – znani filmowcy, artyści, historycy i eksperci:

Alicja Wancerz-Gluza
Szefowa programów edukacyjnych i innowacyjnych Ośrodka KARTA. Polonistka, była nauczycielka, współzałożycielka podziemnej KARTY i Ośrodka KARTA. Od lat prowadzi projekty edukacyjne dla młodzieży (m.in. konkursy Historia Bliska). Współtwórczyni serwisów edukacyjnych KARTY: www.uczycsiezhistorii.pl, www.polska1926.pl, www.edukacja.wojnaipamiec.pl.

Bartosz Konopka
Ukończył reżyserię na WRiTV w Katowicach oraz kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2004 roku, wyreżyserował “Balladę o kozie” nagrodzoną na Berlinale oraz wieloma nagrodami publiczności. Wspólnie z Piotrem Rosołowskim zrealizował krótkometrażowy dokument “Królika po berlińsku” (2009), który przyniósł im m.in. nominację do Oscara, wygraną na Hot Docs Toronto, Documenta Madrid, pokazy na 70 festiwalach, dystrybucję w ponad 40 krajach. W 2011 ukończył debiut fabularny Lęk Wysokości, który miał premierę na MFF w Montrealu, zdobył nagrody m.in w Mannheim, Bombaju, Lecce, Vincennes, Gdyni. Jego dokument kreacyjny “Sztuka znikania” (2013) otrzymał nagrody na RIDM Montreal, IFF Jihlava. W 2016 stworzył dokument kreacyjny “Droga do mistrzostwa”, na 100-lecie BMW Polska.

The Kissinger Twins
Dawid Marcinkowski i Kasia Kifert – duet reżyserski, razem od ponad 10 lat. Od początku działają na styku filmu i interaktywności, tworząc nowatorskie projekty. Autorzy pierwszego polskiego teledysku interaktywnego „Attitude” (2003) oraz filmu interaktywnego „Sufferosa” (2010) z Beatą Tyszkiewicz, Jackiem Fedorowiczem i innymi legendami polskiego kina. Produkcja zebrała wiele nagród i do dziś pokazywana jest na festiwalach filmowych, a słowa Erniego Schencka recenzujące „Sufferosę” („I've seen the future of Hollywood and it's from Poland”) są dla artystów najwyższym wyróżnieniem. W 2012 r. zostali jako pierwsi Polacy finalistami prestiżowego festiwalu SXSW w Austin. W 2020 interaktywna wersja „Sufferosy” została nominowana do Webby Awards – Oscarów Internetu. Duet The Kissinger Twins jest reprezentowany na wyłączność przez agencję POINT OF YOU.

dr Bartosz Borys
Historyk, kierownik Działu Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o historii i kulturze Żydów polskich oraz grupie Oneg Szabat i stworzonym przez nią Podziemnym Archiwum Getta Warszawy, współautor książki „Archiwum ważniejsze niż życie” poświęconej tej wyjątkowej kolekcji dokumentów oraz jej twórcom.

dr Anna Wilk
Prawnik, doktor nauk humanistycznych, historyk, judaista, pedagog, edukator, trener i mediator. Nauczyciel historii i wychowawca kl. VI w Da Vinci Publicznej Szkole Podstawowej w Krakowie. Uczy metodą projektów i z zastosowaniem nowych technologii w procesie edukacyjnym. Od lat zawodowo związana z sektorem organizacji pozarządowych. Reprezentuje Fundację Szkoła Medialna działającą na rzecz wdrażanie nowych technologii w edukacji. Od roku 2015 pełni funkcję wiceprezesa Fundacji Rodzina Plus, podejmując działania wspierające rodziców i ich dzieci, w tym dzieci pozostających w pieczy zastępczej