Wydanie książki Poliny Żerebcowej "Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994-2004"

okładka książki Mrówka w słoiku

"Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994-2004" to wyjątkowy literacki zapis tworzony na gorąco przez mieszkankę Groznego. Na polskim rynku prawie nie występują osobiste zapisy dziennikowe z wnętrza konfliktu czeczeńskiego. Autorka zaczęła pisać dziennik jako 9-letnia dziewczynka. Początkowo widzi wojnę oczami dziecka, dzięki czemu jej zapis jest wyjątkowo szczery i otwarty. Notuje z coraz większą dojrzałością zdarzenia wojenne, stosunki narodowościowe, życie mieszkańców Groznego - Czeczenów, Rosjan, spotkania z żołnierzami obu stron konfliktu, a też refleksje na temat kondycji człowieka, współczesnego świata, dobra i zła.

Książka powstała jako dziennik – co jest niezwykłym walorem zapisu, powstającego bez późniejszych ocen i komentarzy po latach. Zapisy Żerebcowej zawierają, oprócz wydarzeń, niezwykle wartościowe refleksje na temat kondycji człowieka, współczesnego świata, pojęć dobra i zła. Są pisane z perspektywy mieszkanki Groznego, nie ma więc w nich opisów operacji militarnych, ale za to Autorka skupia się na przeżyciach ludności cywilnej miasta, doświadczeniach pojedynczych ludzi, a przede wszystkim pokazuje okres swojego dorastania, pierwszych miłości, szkoły, ale też głodu, strachu i strat - zabito jej dziadka, członków dalszej rodziny, wielu przyjaciół szkolnych, sąsiadów. Sama był ciężko ranna, stała przed plutonem egzekucyjnym i cudem wraz z matką ocalały.

Autorka, Polina Żerebcowa (ur. 1985), dziś poetka i dziennikarka, pochodzi z rodziny rosyjsko-czeczeńsko-żydowsko-ukraińskiej) spogląda więc na konflikt z różnych stron. Z powodu swojej działalności - głównie nagłaśniania spraw związanych z Czeczenią - wielokrotnie była zastraszana, grożono także jej mężowi. Z tego powodu emigrowała do Finlandii, gdzie przebywa do dziś jako uchodźca polityczny. Książka tłumaczona była na angielski, niemiecki, francuski, fiński, ukraiński, litewski.

01/01/2017 do 31/12/2019
Grantodawcy 
logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego