"U aktorek" - warszawskie kawiarnie artystyczne z lat 1939-1944

okładka broszury U Aktorek

Projekt przywrócił pamięć o fenomenie funkcjonujących w Warszawie w okresie okupacji niemieckiej kawiarniach artystycznych. Po kapitulacji Warszawy w październiku 1939 roku okupacyjna władza niemiecka zakazała wszelkich występów artystycznych na terenie Generalnej Guberni. Z dnia na dzień setki artystów zostało bez pracy i perspektyw finansowych.

W związku z zakazem z 17 października 1939 roku grupa znanych aktorów zatrudniła się w kawiarni „Café Bodo” przy ul. Foksal 17, w której jako kelnerzy obsługiwali gości i występowali na tamtejszej scenie. Warszawiacy z przyjemnością odwiedzali ten lokal, każdy chciał być obsłużony przez jedną z ówczesnych gwiazd.

W stolicy rozpoczęła się moda na kawiarnie artystyczne. Zaczęły pojawiać się lokale prowadzone przez artystów, m.in. „Pod Znachorem”, „Gospoda Włóczęgów”, „Café Jaracz”, „U Elny Gistedt”. W każdej kawiarni znajdowała się scena, na której odbywały się koncerty, monodramy, kabarety, słuchowiska. Artyści, obsługując gości, opowiadali anegdoty, recytowali fragmenty swoich ról.
27 kwietnia 1940 roku zespół „Café Bodo” przeniósł się do pałacyku przy ul. Pięknej 12, gdzie otworzył kawiarnię „U Aktorek” – najsłynniejszy warszawski lokal działający w czasie II wojny światowej, którego nazwą zainspirowaliśmy się, tworząc tytuł całego projektu.

W ramach projektu powstały: interaktywna strona internetowa, komatybilna ze stroną aplikacja mobilna oraz drukowana broszura. Zrealizowano także trzy spacery śladami najbardziej interesujących kawiarni artystycznych okupowanej Warszawy.

01/04/2015 do 31/12/2015
Grantodawcy 
logo Zakochaj się w Warszawie

Projwkt współfinansowany przez m. st. Warszawa