Spotkanie wokół archiwum historii mówionej i portalu edukacyjnego „Wojna i pamięć”

piątek, 11 Października 2019
zrzut ekranu portal Wojna i Pamięć

Zapraszamy nauczycieli-ekspertów, edukatorów III sektora oraz studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku na spotkanie pt. Losy byłych robotników przymusowych na podstawie archiwum historii mówionej i portalu edukacyjnego „Wojna i pamięć”.

Losy robotników przymusowych pracujących na rzecz III Rzeszy podzieliło ok. 20 mln Europejczyków, w tym blisko dwa miliony Polaków. Mimo to są bardzo mało znane. 

W maju 2019 KARTA uruchomiła portal oparty na relacjach byłych robotników www.edukacja.wojnaipamiec.pl, na którym prezentowane są różnorodne losy ludzi mieszkających na przedwojennym terytorium Polski.

W programie spotkania:

PROJEKCJA filmu kontekstowego pt. Stracone lata 1939–1945. Terror, codzienność, praca przymusowa (30’)

ROZMOWA o historii i pamięci z ekspertem tematu i współtwórcą filmu prof. Piotrem M. Majewskim oraz Ewą Czerwiakowską (Berlin) tłumaczką i publicystką, która uczestniczyła w nagrywaniu wywiadów z byłymi robotnikami przymusowymi w ramach międzynarodowego projektu pt. Praca przymusowa 1939–1945

PREZENTACJA portalu edukacyjnego www.edukacja.wojnaipamiec.pl, Ośrodka KARTA, jako przykładu praktycznego wykorzystania zasobu archiwalnego 600 relacji robotników przymusowych z 28 krajów 

Uwaga: KONKURS! Podczas spotkania ogłoszony zostanie konkurs związany z upowszechnianiem i edukacyjnym wykorzystaniem treści portalu! 

22 PAŹDZIERNIKA (WTOREK) 

GODZ. 17.00

Dom Spotkań z Historii

Karowa 20

00-324 Warszawa

 

Informacje grantowe 

 Sfinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

logo Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej