29 października 2017 r. Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję” organizuje we współpracy z rosyjskim Stowarzyszeniem „Memoriał” polską edycję akcji „Przywracanie Imion”, która ma na celu upamiętnienie ofiar represji stalinowskich. !cut!
Od organizatora:
„Co roku 29 października, już od 10 lat, przed Kamieniem Sołowieckim na Placu Łubianka w Moskwie zbierają się mieszkańcy rosyjskiej stolicy, aby przez cały dzień bez przerwy, zmieniając się, odczytywać nazwiska ludzi rozstrzelanych w Moskwie w czasach stalinowskich. Demonstrują w ten sposób, że ludzie ci nie zostali zapomniani i nie przeminie pamięć o zbrodniach systemu, który skazał ich na śmierć. Choć akcja ta w tym roku odbędzie się w Moskwie już po raz dziewiąty, lista wszystkich osób zamordowanych w Moskwie i okolicach ciągle nie została odczytana do końca – składa się na nią bowiem aż ponad 40 tysięcy nazwisk.
My w tym roku po raz pierwszy organizujemy tę akcję w dwóch miastach w Polsce – w Warszawie, przed Kamieniem Katyńskim przy ulicy Podwale i w Krakowie, przed Krzyżem Katyńskim przy ulicy Grodzkiej 67.
Zarówno akcja warszawska, jak i krakowska trwać będą tylko godzinę, od godz. 16 do godz. 17, ponieważ chcemy za ich pomocą tylko w sposób symboliczny wyrazić naszą solidarność z moskiewską akcją „Memoriału”. Będą mieć one za to bardziej międzynarodowy charakter. Zamierzamy odczytać nazwiska osób, rozstrzelanych w różnych częściach dawnego Związku Radzieckiego, reprezentujących różne narody. Nasza lista tradycyjnie składa się z kilku list krajowych: w tym roku są to osoby, rozstrzelane w różnych miastach Ukrainy, Białorusi i Litwie, w Magadanie oraz w Krasnojarsku - ci ostatni to ofiary Polskiej akcji NKWD 1937 roku.
Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że trauma zbrodni stalinowskich łączy wiele krajów Europy środkowej i wschodniej, zachowując przy tym format akcji stworzony przez „Memoriał”. To znaczy: w przypadku każdej kolejnej ofiary odczytywać będziemy tylko jej imię i nazwisko, wiek w chwili śmierci, zawód i datę rozstrzelania. Sednem idei akcji „Przywracanie imion” jest bowiem przypominanie o podstawowym, ludzkim wymiarze tragedii ofiar stalinizmu, który często zaciera się, gdy przytaczamy tylko dane statystyczne albo daty i miejsca poszczególnych zbrodni.
Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu, a w szczególności do odczytywania „wizytówek” osób z przygotowanej przez nas listy ofiar”.
29 października 2017 r., godz. 16-17
Warszawa: Kamień Katyński przy ul. Podwale
Kraków: Krzyż Katyński przy ul. Grodzkiej 67