Ośrodek KARTA zaprasza na wydarzenia w ramach cyklu „Pamiętajmy o Powstaniu”. 13 września na Powiślu, przy ulicy Dobrej 22/24, odbędzie się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi. !cut!
Celem jest przybliżenie tematyki Powstania Warszawskiego i uczczenie pamięci o Powstańcach, poprzez propagowanie wiadomości o przebiegu Powstania na Powiślu, o życiu codziennym mieszkańców i powstańczych walkach w dzielnicy Śródmieście. Głos zostanie oddany Powstańcom, a także zaproszonym gościom.
W sąsiedzkiej atmosferze imprezy lokalnej wystąpi między innymi Anna Maciąg, pracownik Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA z prelekcją pt: „Wspomnienia Warszawiaków z okresu II Wojny Światowej”. Poza tym odbędzie się szereg atrakcyjnych wydarzeń, między innymi spotkania ze świadkami, konkursy historyczne, koncerty muzyczne i recytatorskie.
Szczegółowy plan wydarzeń:
1. Koncert piosenek i wierszy powstańczych w wykonaniu 2 młodych aktorek – Julii Konarskiej i Karoliny Skrzyńskiej/Magdy Drab oraz akordeonisty Jakuba Pawlaka, rówieśników powstańców z 1944 r. Będą oni ubrani, uczesani i pomalowani w stylu epoki przez profesjonalne wizażystki. Widzowie dostaną śpiewniki, będą mogli śpiewać razem z aktorkami. Dekoracja sceny nawiązywać będzie do warunków polowych 1944 r, jednakże nagłośnienie będzie oczywiście 100% profesjonalne. Ze względu na zmieniającą się widownię podczas całodniowej imprezy, koncert ten powtórzony będzie 3 krotnie w różnych porach.
2. Spotkanie z uczestnikami Powstania, wysłuchanie ich wspomnień, pytania od uczestników. Spotkanie odbędzie się w dwóch turach.
3. Pokaz pamiątek z Powstania – zdjęć, listów, innych przedmiotów..
4. Prelekcja historyka, pracownika Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta pt: „Wspomnienia Warszawiaków z okresu II Wojny Światowej”. Wystąpienie przeplatane będzie oryginalnymi nagraniami.
5. Zrekonstruowana piwnica powstańcza, do zwiedzania dla uczestników imprezy
6. Dyskusja na temat znaczenia Powstania dla każdego z nas i tego jak widzimy jego obchody w przyszłosci. Tytuł „Powstanie Warszawskie – 70. rocznica i co dalej?
7. Prezentacja działalności Ośrodka Karta, zaproszenie do współpracy.
8. Konkurs historyczny dla młodzieży i dorosłych
9. Prosty konkurs historyczny dla dzieci
10. Konkurs rysunkowy dla dzieci
11. Wystawa fotograficzno – poetycka ze zdjęciami powstańczymi pt. Nasz Dom, Nasze Powiśle, Nasze Powstanie”.
12. Pokaz filmu dokumentalnego z sierpnia 1944
13. Stoisko z wydawnictwami Ośrodka KARTA
14. Dwanaście wielkich tablic ustawionych na chodnikach, po obu stronach ulic Tamki, Dobrej, Zajęczej z napisami „TU STAŁA BARYKADA POWSTAŃCZA”. Każda z tablic zrobiona będzie z 2 dużych płyt pilśniowych lub sklejki (2,15m. x 1,40 m.) połączonych zawiasami, ustawionych w formie „daszku” lub odwróconej litery „V”. Tablice będą też miały miejsce do wpisywania osobistych komentarzy.
15. Poczęstunek „powstańczą” zupą z kotła.
Impreza dostępna będzie dla widzów w różnym wieku, w tym także dla osób niepełnosprawnych. Dla osób starszych zapewnione będą krzesła.
WSTĘP WOLNY!
13 września
Warszawa, ul. Dobra 22/24
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Śródmieście.
(mk-z, mt)