Ukazała się książka „Kamieniem w komunę” Zobacz dokumenty w Bibliotece Cyfrowej KARTY!

28 maja 2014 premierę wydawniczą miała książka Kamieniem w komunę autorstwa Apolinarego Bacy. Publikacja została wydana nakładem Wydawnictwa Fronda. !cut!

W książce został przedstawiony obraz walki z władzą komunistyczną opozycji antykomunistycznej z lat 80., między innymi członków młodzieżowych organizacji: Federacja Młodzieży Walczącej (FMW) czy Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Przypominamy, że w Archiwum Ośrodka KARTA znajduje się kolekcja Federacja Młodzieży Walczącej. Na stronie Biblioteki Cyfrowej Ośrodka KARTA udostępnionych zostało ponad 300 dokumentów (m.in. dokumenty ogólnokrajowych władz i struktur FMW, druki ulotne, oświadczenia, plakaty): http://dlibra.karta.org.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=1000, a także około 300 numerów czasopism FMW (m.in. „ABC”, „BISZ. Biuletyn Informacyjny Szkół Zawodowych”, „BMW. Biuletyn Młodzieży Walczącej”, „Nasze Wiadomości”, czy „Szkoła Podziemna”), dostępnych pod linkiem: http://dlibra.karta.org.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=719. Osobny zbiór stanowią fotografie, które wchodzą w skład Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA. 

 

Informacja prasowa o książce 

Kamieniem w komunę jest książką niebywałą. Opowiada o młodych ludziach, którzy dorastali w ostatnim czasie minionego systemu. O ludziach, którzy nie godzili się z zastaną rzeczywistością i starali się na ów system wywierać presję. Jacek Kaczmarski śpiewał o „Pannie S”:

Niespodziewanie nam pomogli jej nowi wielbiciele młodzi

Wielbiący ją, jak starą gwiazdę co zamiast spadać – nagle wschodzi

I na ramionach ją ponieśli z tą siłą, której nam nie stało

Bo tak to było, nie moje pokolenie ale właśnie młodzież wywalczyła nam demokrację i niepodległość. I czyta się tę książkę jako orzeźwiający powiew. Niby autobiograficzna po części ale przecież na tę autobiografię składają się losy kilkunastu osób. Wielu z nich znam osobiście. Ale znam dzisiaj. Nie znałem ich losów z lat 80. Byłem wówczas emigrantem. Czytając, doświadczam fascynujących przeżyć. Gorąco polecam.

Mirosław Chojecki

(współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej, działacz opozycyjny w PRL, producent filmowy)

 

Bunt młodzieży lat 80. Starcia z ZOMO, demonstracje, happeningi, malowanie antyrządowych napisów na murach. Druk i kolportaż podziemnej prasy, książek i ulotek.

Od „karnawału” Solidarności przez stan wojenny – aż do końca komuny.

Okraszony humorem obraz walki Federacja Młodzieży Walczącej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz innych młodzieżowych organizacji z komunistycznym reżimem.

Młodzi bohaterowie tej opowieści czytali Kamienie na szaniec i czerpali wzorce z działalności Szarych Szeregów. Mieli rozpalone głowy, byli odważni, często dziecinni i nieroztropni. Współpracowali z podziemną „Solidarnością”, płacąc często wysoką cenę za swoją niepokorność. Relegowania ze szkół, pobicia, zatrzymania, represje wobec rodzin, dla wielu – to była codzienność. Gdyby jednak nie tacy jak oni – nie byłoby wolnej Polski.

Wszystkie opisane w książce historie oparte są na autentycznych wydarzeniach.

Więcej: http://www.wydawnictwofronda.pl/

(mk-z)