Szachy z drzewa kasztanowego

15 stycznia o godz. 18:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich !cut! odbędzie spotkanie zatytułowane „Szachy z drzewa kasztanowego” poświęcone będzie historii powstania jednego z darów tworzących wystawę „Biografie rzeczy” – figurom szachowym z drzewa kasztanowego wykonanym własnoręcznie przez Polę Najder, która w latach 1943-1944 wraz z mężem Marcelim Najderem oraz dziewięcioma innymi osobami ukrywała się w bunkrze w Kołomyi.

Podczas spotkania będzie można poznać pana Tomasza Najdera, który przekazał szachy wykonane przez swoją matkę do kolekcji muzeum. Opowie on o wojennych losach swoich rodziców oraz niesamowitej historii powstania szachów.

 

Po spotkaniu będzie także możliwość zakupu książki pt. „Rewanż” Marcelego Najdera, wydanej przez Ośrodek KARTA. Jest to zapis wspomnień oraz fragmenty dzienników Poli i Marcelego Najderów z czasów wojennych.

To opowieść o zderzeniu nadziei i rzeczywistości, o przerażeniu stopniowo przeradzającymi się w gniew. Jednocześnie - opowieść o przetrwaniu. Dziennik Marcelego Najdera, żydowskiego aptekarza, mieszkańca Kołomyi, w czasie wojny członka plutonu sanitarnego Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie, spisywany był w warunkach uwięzienia w bunkrze, w którym Autor ukrywał się między początkiem 1943 roku a marcem 1944 roku wraz z żoną i ośmioma innymi osobami. Zapis ukazuje skomplikowane relacje psychologiczne między Żydami i ukrywającym ich Polakiem. Marceli Najder uzupełnia dziennik częścią wspomnieniową, dotyczącą losów jego i żony w getcie kołomyjskim.

Książkę wzbogacają: krótki, emocjonalny dziennik żony autora (z przełomu 1943 i 1944  roku) oraz fragmenty dziennika Najdera pisanego tuż po wojnie. Materiał tekstowy ilustruje kolekcja przedwojennych zdjęć rodziny Najderów.


Muzeum Historii Żydów Polskich, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu +48 22 47 10 301 lub e-mailem: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl