NOWY ALBUM: Sport w przedwojennej Warszawie. Wodniacy-cykliści-piłkarze w księgarniach już od 25 października 2012!!cut!
Publikacja opowiada o przedwojennym sportowym obliczu Warszawy. Zawiera archiwalne zdjęcia przedstawiające panoramę życia członków warszawskich towarzystw sportowych, w tym Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Legii Warszawa, Polonii Warszawa czy Warszawianki, w okresie od 2 połowy XIX wieku do roku 1939. Wydawnictwo, przybliżając działalność dawnych warszawskich towarzystw sportowych, przypomina zarówno sukcesy sportowe ich członków jak i pozwala na odtworzenie obrazu życia społecznego i towarzyskiego Warszawy tamtych czasów, na pokazanie entuzjazmu towarzyszącego podejmowaniu wspólnych działań, radości z aktywności rekreacyjnej na Wiśle czy na Dynasach. W książce znajdują się liczne fotografie, opisy dziejów obiektów sportowych oraz mapki miejsc związanych z uprawianiem danego sportu, a także stare reklamy i inne elementy ikonograficzne zaczerpnięte z prasy. Doskonale wprowadzają one czytelnika w nastrój tamtych czasów oraz dostarczają wielu inspiracji.
Warszawa lata 30.
W końcu lat 30. w Warszawie nie istniał żaden liczący się obiekt kolarski. Źle skonstruowane tory na Skrze i stadionie Wojska Polskiego rozpadły się jeszcze przed rokiem 1935, a bieżnię i budynki WTC na Dynasach rozebrano ostatecznie
w roku 1937, kiedy to właściciel Dynasów, hrabia Czetwertyński sprzedał parcelę pod budowę osiedla mieszkaniowego.
W roku 1930 w trakcie przebudowy stadionu „Legii”, położono nowoczesny 500-metrowy tor kolarski. Szybko okazało się, że nachylenie toru zostało źle obliczone i w rezultacie obiekt oceniono jako niebezpieczny dla użytkowników.
W roku 1933 tor zamknięto.
W roku 1927 w ramach obiektów sportowych „Skry” (ul. Okopowa 43/47) powstał wał ziemny wysypany z myślą o uprawiani kolarstwa torowego. Nieprawidłowo zaprojektowany tor rozmył się pod wpływem deszczów już zimą na przełomie 1928 i 1929 roku.
Wydawca:
Ośrodek KARTA
Partnerzy projektu:
Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
i Narodowe Archiwum Cyfrowe
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
Patronat medialny:
„kwartalnik Fotografia”, PAP, dzieje.pl, Radio PIN, o.pl, Histmag.org