Serdecznie zapraszamy na spotkanie
Czy można zrozumieć? Seria „Żydzi polscy” o Holokauście – rozmowa i prezentacja klasyki źródłowej literatury żydowskiej XX wieku z serii wydawniczej Ośrodka KARTA!cut!
z udziałem Tomasza Najdera
(syna Marcelego Najdera autora dzienników W zawieszeniu),
Marty Janczewskiej
(opiekuna merytorycznego serii „Żydzi polscy”)
i Zbigniewa Gluzy
(prezesa Ośrodka KARTA).
Spotkanie poświęcone zapowiedzi nowości W zawieszeniu Marcelego Najdera, która posłuży jako przykład do przybliżenia warsztatu pracy nad serią „Żydzi polscy”.
w sobotę, 25 sierpnia, godz. 16.00
Austriackie Forum Kultury,
ul. Próżna 8, Warszawa
Marceli Najder W zawieszeniu
Tekst jest wielopoziomową relacją ofiary, której udało się przeżyć Zagładę. Zasadniczą jego część stanowi zapis diarystyczny (tworzony na gorąco), powstały między początkiem 1943 roku a marcem 1944 w bunkrze w Kołomyi, gdzie Marceli Najder wraz ze swą żoną Polą oraz ośmioma innymi osobami ukrywał się po likwidacji getta. Przedmiotem zapisu jest codzienność uwięzionych oraz skomplikowane relacje psychologiczne między Żydami ukrywającym ich Polakiem, Andrzejem Śliwiakiem, odznaczonym po wojnie medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Autor uzupełnia dziennik częścią wspomnieniową (także spisaną w bunkrze), dotyczącą losów jego i żony w getcie kołomyjskim. Przybliża ona nieznane realia okupacyjne i historię Zagłady z perspektywy pełnionej przez Marcelego Najdera w getcie funkcji policjanta. Książkę wzbogacają: krótki, emocjonalny dziennik żony autora (z przełomu 1943 i 1944 roku) oraz fragmenty dziennika Najdera z okresu tużpowojennego. Oddają one próby rekonstrukcji życia po wojnie, dylematy emigracyjne oraz stosunek Żydów do Polaków. Materiał tekstowy ilustruje kolekcja zdjęć rodziny Najderów z różnych okresów XX wieku.
Marceli Najder urodził się w 1914 roku w Bolechowie, w rodzinie żydowskiej. W 1938 roku uzyskał dyplom magistra farmacji na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie; w 1939 roku został zmobilizowany, brał udział w kampanii wrześniowej. Od października pracował w aptekach w Peczeniżynie i Kołomyi. W 1942 roku, po zwolnieniu z posady w aptece, został członkiem plutonu sanitarnego Jüdischer Ordnungsdienst (Żydowskiej Służby Porządkowej) w getcie w Kołomyi. W tym czasie mieszkali tam również jego żona Pola i brat Nunek z żoną Matyldą. Od 1943 roku pisał dzienniki, które zaraz po wojnie uzupełnił wspomnieniami z wcześniejszego okresu. Po 1945 roku pracował jako farmaceuta. Z ramienia Stronnictwa Demokratycznego był również posłem w Sejmie PRL. Zmarł w 1991 roku. Wiele lat po śmierci ojca, syn Tomasz odnalazł rękopis, który następnie złożył w zbiorach Archiwum Wschodniego, w Ośrodku KARTA.
Wznowiona edycja serii „Żydzi polscy”. Klasyka źródłowej literatury żydowskiej XX wieku, bezpośrednie świadectwa życia Żydów na ziemiach polskich – w większości opowiadające o doświadczeniu Holokaustu. W serii znajdą się nie tylko teksty Żydów związanych z Polską, ale i osób, które trafiły tu wyłącznie na pewien czas – przeważnie decyzją niemieckich oprawców. Ich losy splotły się bowiem nierozerwalnie z historią polskiej społeczności żydowskiej.
Nasze nowości i reedycje z serii „Żydzi polscy” dostępne także podczas jarmarku na Placu Grzybowskim w dniach 1–2 września 2012
Henryk Schönker Dotknięcie anioła
Richard Glazar Stacja Treblinka
Calek Perechodnik Spowiedź
Chaim Icel Goldstein Bunkier
Baruch Milch Testament
Halina Zawadzka Ucieczka z getta
Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady
W serii ukaże się:
Marceli Najder W zawieszeniu (koniec września 2012)
Sobibór. Bunt wobec wyroku (listopad 2012)
Wydawca:
Ośrodek KARTA
Seria wydana przy finansowym wsparciu:
Funduszu im. Tadzia Kolskiego, The Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza, Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Rememberance and Research, Taube Foundation for Jewish Life and Culture
Patronat medialny:
„Rzeczpospolita”, PAP, O.pl, „Nowa Europa Wschodnia”, „Stosunki Międzynarodowe”, „Forum Żydów Polskich”
Spotkanie odbywa się w ramach IX edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (25.08 – 2.09.2012)
Informacje
Helena Sienkiewicz
Kierownik Promocji i PR
Ośrodek KARTA
ul. Narbutta 29
02-536 Warszawa
tel. (48-22) 646-36-89
kom. (48) 694–125–823
h.sienkiewicz@karta.org.pl
www.karta.org.pl
Dołącz do Ośrodka KARTA na Facebooku
http://www.facebook.com/OsrodekKARTA
Zapraszamy na forum dyskusyjne KARTY: http://www.forum.karta.org.pl