Spotkanie wokół książki „Planista. Cztery dekady wewnątrz gospodarki centralnie sterowanej”

środa, 22 Maja 2024

26 maja o godz. 11.00 w Kawiarni Kinoteki w PKiN, w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, odbędzie się spotkanie wokół książki „Planista. Cztery dekady wewnątrz gospodarki centralnie sterowanej” Współorganizatorzy spotkania to Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie i Centrum im. Adama Smitha.

„Planista. Cztery dekady wewnątrz gospodarki centralnie sterowanej” – książka wydana przez Wydawnictwo Fundacji Ośrodka KARTA odsłania kulisy ważnych inwestycji i stanu ekonomicznego Peerelu. To wspomnienia Jerzego Gwiaździńskiego, ekonomisty, który w latach 1951–87 związany był z Komisją Planowania (w różnych rolach, także jako jej wiceprzewodniczący) – rządową jednostką zajmującą się wyznaczaniem kierunków polityki gospodarczej. 

Rozmówcy:

Andrzej Sadowski – założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha, Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP (2009-10 i 2015-20), odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za propagowanie przedsiębiorczości oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Malinowski – doktor nauk ekonomicznych, były poseł na Sejm RP, minister, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. W 1996 roku tworzył od podstaw Ministerstwo Gospodarki. Od 2001 roku Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, przedstawiciel pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym. 

Spotkanie poprowadzi:

Agaton Koziński – dziennikarz, publicysta, komentator radiowy i telewizyjny. Publikował m.in. w „Wszystko co Najważniejsze”, dzienniku „Polska”, tygodniku „Wprost”, redakcji zagranicznej PAP, portalu WP.pl. Absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Współautor książki „Jarzmo wielkości Francji”,

Więcej o książce:

W zapiskach sporządzonych pod koniec życia, półtorej dekady po zmianach ustrojowych, Gwiaździński przedstawia – widziane od środka – absurdy centralnego planowania, odsłania zakulisowe mechanizmy, decydujące o stanie ekonomicznym Peerelu. Dzięki swej kwalifikacji hutniczej, w latach 70. mógł ocenić „piramidalny błąd” Huty Katowice, a z perspektywy czasu wyjaśnia, jak ta monstrualna inwestycja przyłożyła się do upadku systemu.

„We wrześniu 1980 ekipa Gierka została usunięta. I sekretarzem KC został Stanisław Kania, aparatczyk, o którym w późniejszym czasie dowiedziałem się, że należał do największych intrygantów. Z jego osobą związana jest taka anegdota. Późną jesienią wieczorem przez olbrzymi, wyłożony granitem hol w gmachu KC szło dwóch towarzyszy: Kania i Walery Namiotkiewicz, ówczesny kierownik Wydziału Ideologicznego KC. Szli, zataczając się, gdyż byli już dobrze wstawieni, na głos śpiewali Pierwszą Brygadę”.

Książka już dostępna na stronie naszej księgarni internetowej! Kupując bezpośrednio u nas, wspieracie działania Fundacji Ośrodka KARTA. Dzięki temu mogą powstawać kolejne takie publikacje!

Dziękujemy za dofinansowanie spotkania rodzinie Jerzego Gwiaździńskiego.

DOŁĄCZ do spotkania na Facebooku!

Wstęp wolny.