Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół dwóch premierowych książek!
Wydana nakładem Ośrodka KARTA Decyzje „Bora”.(Auto)biografia Tadeusza Komorowskiego – kawalerzysty, olimpijczyka, dowódcy, wodza, premiera to przełomowa biografia Tadeusza Bora-Komorowskiego – dowódcy, który podjął decyzję o wybuchu powstania warszawskiego. Rzuca nowe światło nie tylko na jego życie, ale również na nieznane wcześniej kulisy polskiej polityki w trakcie okupacji i na powojennej emigracji.
Druga publikacja, wydana nakładem Fundacji Historia i Kultura, Irena z Lamezan-Salins Komorowska. Malarstwo 1923–1967 Anny Kalinowskiej i Magdaleny Białonowskiej to publikacja prezentująca malarstwo utalentowanej artystki Ireny Komorowskiej, żony generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Jest to pierwsze pełne omówienie jej twórczości. Malarstwo Ireny Komorowskiej, pełne emocji i nacechowane lirycznością i intymnością, stanowi dokument życia artystki jej rodziny.
Rozmowę z Wojciechem Rodakiem i Magdaleną Białonowską, poprowadzi Karol Płatek. Spotkanie odbędzie się w Sali Forum, 3 grudnia o godz. 14.00 podczas XXXI Targów Książki Historycznej.
W rozmowie będzie uczestniczył również syn bohaterów obu książek – Adam Komorowski.
Wojciech Rodak – dziennikarz Wirtualnej Polski, specjalizujący się w tematyce historycznej. Niegdyś związany z dziennikiem „Polska The Times” i miesięcznikiem „Nasza Historia”. Publikował również w Gazecie.pl i „Newsweeku Historia”. Wieloletni współpracownik Ośrodka KARTA i Muzeum Getta Warszawskiego. Autor pierwszej pełnej biografii gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego „Decyzje «Bora». (Auto)biografia Tadeusza Komorowskiego − kawalerzysty, olimpijczyka, dowódcy, wodza, premiera”.
Karol Płatek – redaktor i krytyk literacki; publikował między innymi w „Lampie", „Zeszytach Literackich" czy „Fabulariach". Autor wyboru do książki Narrator rzeczywistości. Autoportret odczytany Ksawerego Pruszyńskiego.
Dr Magdalena Białonowska – adiunktka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kustoszka w Zamku Królewskim w Warszawie-Muzeum. Historyczka sztuki, kuratorka wystaw, organizatorka konferencji oraz autorka wielu publikacji naukowych. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół zagadnień historii kolekcjonerstwa, muzealnictwa, rzemiosła artystycznego oraz powojennej działalności Polaków na emigracji.
Publikację dofinansowano przez Fundację Lanckorońskich.