26 września 2023 o godzinie 18.00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie pt. „Apel do społeczeństwa – głos protestu mniejszości” z cyklu „Metoda KOR-u – od źródła na Mazowszu do wolności społeczeństw”.
Wystąpili na nim realizatorzy „Apelu” do społeczeństwa sprzed 47 lat oraz przedstawiciele diaspor rosyjskiej i białoruskiej z zapowiedzią współczesnych „Apeli”.
Spotkania w cyklu „Metoda KOR-u – od źródła na Mazowszu do wolności społeczeństw” mają posłużyć do zestawienia wyzwoleńczej drogi społeczeństwa polskiego w latach 1976–90 ze współczesnymi perspektywami społeczeństw rosyjskiego i białoruskiego. Droga KOR-u – rozpoczęta „Apelem do społeczeństwa”, idąca przez aktywizację ruchów społecznych, spuentowana zwycięstwem wyrosłej zeń elity opozycji demokratycznej – może stać się wskazaniem ku wolności przyszłej Rosji i Białorusi.
47 lat temu, na terenie Mazowsza, bunt robotników przesądził o ustanowieniu jawnej antysystemowej opozycji – odtąd rozrastała się na cały kraj. Niewielka zdeterminowana grupa stanęła, w imieniu obezwładnionego społeczeństwa, przeciw regułom Peerelu. W państwach poddanych obecnie tyranii, wyrosłej z ówczesnego totalitaryzmu, trudniej wskrzeszać wyzwoleńcze ruchy społeczne, lecz reprezentatywna elita opozycyjna może definiować swą drogę w diasporze.
Podczas pierwszego spotkania cyklu na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego, 26 września br., wystąpili realizatorzy „Apelu do społeczeństwa” z września 1976, a szanse współczesnych „Apeli” wobec Rosji i Białorusi przedstawili Władimir Ponomariow i Aleksander Milinkiewicz.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie objęte Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.