Żydzi Polscy - spotkanie - film - teatr - książka - komiks

Dom Spotkań z Historią zaprasza na dwudniowy cykl spotkań pt. Żydzi polscy !cut! m.in. z dramatopisarką i scenarzystką Moniką Powalisz, rysowniczkami Anną Czarnotą, Agatą „Endo” Nowicką, Olgą Wróbel, Joanną Jurczak i Malwiną Konopacką, artystą i performerem Rafałem Betlejewskim oraz ks. Wojciechem Lemańskim. W programie także pokaz dokumentu Po-Lin. Okruchy pamięci w reż. Jolanty Dylewskiej oraz fragmenty spektaklu Komuny Otwock Perechodnik/Bauman. Wstęp wolny.

Poznajmy bohaterów serii książek „Żydzi polscy” i antologii komiksów „Złote Pszczoły”. Zajrzyjmy za kulisy projektu Tęsknie za Tobą, Żydzie! i udajmy się wraz z zaproszonymi do DSH gośćmi w podróż w czasie...

1 grudnia (czwartek)

18:00 Po-Lin. Okruchy pamięci, reż. Jolanta Dylewska (82 min).

Film zawiera unikalne archiwalia pokazujące świat, którego już nie ma: przedwojenną Polskę, w której współistniały obok siebie dwie kultury – żydowska i polska. "Po-lin" w języku jidisz znaczy „tu się zatrzymamy"...

Wprowadzenie: Zuzanna Radzik (Forum Dialogu Między Narodami)

20:00 Złote pszczoły Spotkanie z autorkami antologii komiksów „Złote pszczoły. Żydzi międzywojennej Warszawy": Moniką Powalisz, autorką scenariusza oraz rysowniczkami: Anną Czarnotą, Agatą „Endo” Nowicką, Olgą Wróbel, Joanną Jurczak i Malwiną Konopacką. Rozmowę poprowadzi redaktor Cezary Polak.

Antologia przedstawia historie znanych żydowskich mieszkańców Warszawy, między innymi Ity Kalisz, Jakuba Mortkowicza, Jerzego Gelbarda czy Izabeli Stachowicz. Komiks powstał dzięki staraniom Biura Kultury Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

2 grudnia (piątek)

18:00 Żydzi polscy Spotkanie poświęcone serii książek Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią „Żydzi polscy” oraz pokaz fragmentów spektaklu Komuny Otwock Perechodnik / Bauman. Wśród gości m.in. Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA), ks. Wojciech Lemański, Paweł Lisicki.

20:00 Tęsknię za Tobą, Żydzie! Spotkanie z Rafałem Betlejewskim, artystą, performerem i autorem projektu Tęsknię za Tobą, Żydzie! Uczestnicy projektu postawili wiele ważnych pytań, m.in. o politykę edukacyjną Izraela na temat historii Polski i II wojny światowej, czy wiedzy Polaków o uwarunkowaniach społecznych i historycznych dotyczących różnych faktów i opinii o Żydach, Izraelu, Holokauście. W spotkaniu udział wezmą także Tomasz Terlikowski i Stefan Zgliczyński.

Wydarzenie na FB: http://www.facebook.com/event.php?eid=201744093240647 - kliknij TU!