Wystawa fotogramów „Wrzesień 1939. Rozbiór Polski”

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na wystawę fotogramów: „Wrzesień 1939. Rozbiór Polski”. Wystawa jest częścią wydarzeń towarzyszących inscenizacji historycznej „Obrona Grochowa 1939”. !cut!

Inscenizacja odbędzie się w Warszawie w najbliższą sobotę (26 września) u zbiegu ul. Grochowskiej i Grenadierów. Organizatorzy zapraszają też na imprezy towarzyszące w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe (ul. Podskarbińska 2).

W sobotę w godzinach od 11 do 20 w budynku przy ul. Podskarbińskiej 2 zobaczyć będzie można wystawę historycznego sprzętu wojskowego oraz kupić w atrakcyjnych cenach książki historyczne. Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na wystawę fotogramów: „Wrzesień 1939. Rozbiór Polski”.

Wystawa przedstawia moment utraty niepodległości — wrzesień 1939 — oraz jego genezę i znaczenie dla późniejszej historii Polski. Ekspozycję tworzą zdjęcia archiwalne, plakaty i ulotki, uzupełnione o kalendarium oraz fragmenty relacji świadków, dzienników, pamiętników, cytaty z przemówień, dokumentów, prasy.

Zaplanowano także pokazy filmowe:

godz. 11.00
Chrzest bojowy (Feuertaufe), 1940, reż. Hans Bertram
Pełnometrażowy film dokumentalny z agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. Powstał w oparciu o materiały nakręcone przez członków Kompanii Propagandowych Luftwaffe podczas wojny z Polską jako sugestywna ilustracja hitlerowskiej „wojny błyskawicznej” i apoteoza czynów bojowych niemieckiego lotnictwa pod rozkazami Hermanna Göringa. Propagandowy charakter filmu nie umniejsza jego wagi jako dokumentu. Szczególne wrażenie robią sceny bombardowania polskich miast, obrazy zniszczonego Sochaczewa, pobojowiska bitwy nad Bzurą, płonącej Warszawy…

godz. 13.00
Wyzwolenie (Oswobożdienije), 1940, reż. Ołeksandr Dowżenko
W 1939 roku Ołeksandr Dowżenko, ukraiński reżyser znany ze swoich nowatorskich dzieł filmowych utrzymanych w poetyce impresjonistycznej, przygotowywał się do realizacji epickiego obrazu Taras Bulba. Kiedy 17 września 1939 Armia Czerwona wkroczyła na tereny Ukrainy Zachodniej, reżyser przerwał pracę i pojechał do Lwowa, by nakręcić film o „zjednoczeniu Ukrainy”. Efektem jego podróży po Galicji i Bukowinie jest Wyzwolenie — dzieło wymazane ze współczesnej historii filmu ukraińskiego i usunięte przez Dowżenkę z jego oficjalnej filmografii. Film wpisuje się w kanon stalinowskiego kina przedstawiającego ujęcia szczęśliwych ludzi, świętujących wyzwolenie spod polskiej okupacji i nadejście długo oczekiwanej świetlanej ery komunizmu.

O godz. 18.00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci gen. Stanisława Sosabowskiego. Od godz. 20 organizatorzy zapraszają na koncert pieśni żołnierskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

W niedzielę 27 września o godz. 12.30 w kościele oo. Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12 zostanie odprawiona msza św. w intencji Kombatantów, a po niej koncert organowy TRZY POLONEZY w wykonaniu Agnieszki Rybak. Wśród utworów usłyszymy m.in.: Polonez A-dur op.40 nr 1 F. Chopina, Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” M.K. Ogińskiego oraz Suitę Powstania Warszawskiego 1944.