Więcej niż teatr. 45-lecie Teatru Ósmego Dnia

Więcej niż teatr to festiwal zadedykowany twórczości jednej z najsłynniejszych kontrkulturowych grup teatralnych lat 60. – Teatrowi Ósmego Dnia, który od prawie pół wieku angażuje się w najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne kraju. W dniach 12–14 marca w Domu Spotkań z Historią legendarne „Ósemki” obchodzić będą 45- lecie powstania. !cut!

Festiwal Więcej niż teatr to spotkania z twórcami i aktorami Teatru Ósmego Dnia: Ewą Wójciak, Tadeuszem Janiszewskim, Marcinem Kęszyckim, Adamem Borowskim. Aktorzy opowiedzą o „kontrkulturze od kuchni”, o tym jak uczynili ze sztuki strategią przetrwania w peerelowskiej rzeczywistości oraz jak oceniają swoją pracę i twórczość z perspektywy ostatnich dwudziestu lat wolności. Przez cały weekend w Domu Spotkań z Historią prezentowane będą archiwalne nagrania spektakli Ósemek oraz filmy dokumentujące twórczość zespołu. Wraz z aktorami i zaproszonymi gośćmi: Januszem Majcherkiem, Włodzimierzem Nowakiem i Ewą Wanat wybierzemy się w podróż do Meksyku, zobaczymy fragmenty legendarnych spektakli Przecena dla wszystkich (1977), Piołun (1988) oraz współczesne realizacje tj. Portiernia (2003) czy Teczki (2008).  Trzydniowy festiwal zakończy dyskusja na temat dzisiejszej kondycji teatru alternatywnego, podczas której wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, czy alternatywa jest strategią ponadczasową i czy jest dziś potrzebna?

W dniach 14–18 marca w Centrum Sztuki Współczesnej wystawiony zostanie najnowsze spektakl Teatru Ósmego Dnia Paranoicy i Pszczelarze, w którym wykorzystano m.in. fragmenty reportaży Jestem przeciętnym Polakiem Moniki Redzisz (Zorka Project) oraz Zdzichu, nie rób wstydu Grzegorza Sroczyńskiego.

Szczegółowy program na kolejnej stronie oraz na www.dsh.waw.pl, www.csw.art.pl.