WBREW WOJNIE (ПРОТИ ВІЙНИ) – Wystawa fotografii Inki Rosochy

poniedziałek, 28 Listopada 2022

W pamięci – krew i pożoga
W oczach – lęk i nadzieja
Teraz, wbrew wojnie – miłość
Teraz, wbrew wojnie – odwaga.
– Wojciech Eichelberger (o projekcie wystawy)

Wystawa powstała z potrzeby ukazania ukrytego, codziennego heroizmu ukraińskich kobiet, którym udało się uciec do Polski przed wojną. Kobiety te żyją nadal w przerażającym cieniu wojennego koszmaru, doświadczają tęsknoty, lęku i rozpaczy… ale dają zarazem świadectwo nadziei, siły i determinacji, a także radości i miłości – WBREW WOJNIE. Jakby wiedziały, że właśnie tego najbardziej będzie potrzebował kiedyś powojenny świat.

WBREW WOJNIE

Od dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski zaczął płynąć potok osób uchodźczych – przeważnie kobiet, dzieci, osób starszych lub z niepełnosprawnościami. 

Część z nich postanowiła tu pozostać – i zorganizować sobie życie, mimo że często jest to opcja tymczasowa, na przeczekanie, dopóki nie będą mogły wrócić do domu. 

Krakowska Fundacja Dobra Wola od lat prowadzi liczne projekty w Ukrainie. W lutym 2022 roku od razu zaangażowała się w pomoc przybywającym do Krakowa uchodźcom. Osoby z Fundacji oferowały nie tylko podstawowe zasoby do życia, ale też wsparcie emocjonalne. Polegało ono przede wszystkim na towarzyszeniu i okazywaniu troski. Siłą rzeczy, podczas tych spotkań pojawiły się opowieści. Początkowo tylko wysłuchiwane, a później – także nagrywane. Wreszcie zyskały formę portretów, które ujęła w obiektywie Inka Rosocha. 

Wystawa składa się z 10 par portretów, których zestawienie z jednej strony oddaje dramatyczny konflikt sytuacji, w jakiej znalazły się ukraińskie kobiety, z drugiej zaś symbolizuje biologiczną, psychiczną i duchową siłę i niezłomność Ukrainy broniącej swojej ziemi i państwowości. 

Fragmenty wywiadów zaprezentowanych w broszurze towarzyszącej wystawie zostały  nagrane w ramach projektu „24.02.2022, 5 rano: Świadectwa Wojny”. Celem inicjatywy jest zapis świadectw dokumentujących doświadczenie obywateli i obywatelek Ukrainy szukających w Polsce schronienia przed wojną. Więcej o projekcie

Inka Rosocha jest fotograficzką z wykształceniem bibliotekoznawczym. Tworzy zdjęcia od lat 90., zajmuje się głównie fotografią portretową. Współpracowała z wieloma czasopismami oraz przy realizacji filmów.


Informacje praktyczne

Wystawa czynna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Witryny Domu Wschodniego (plac Konstytucji 6, Warszawa):
poniedziałek – piątek, godz. 11.00 – 17.00
oraz podczas trwania wydarzeń, których program znajduje się na stronie WitrynaDW.pl . 

Organizatorzy wystawy:

Fundacja Dobra Wola

Współorganizatorzy:

Centrum Archiwistyki Społecznej

Witryna Domu Wschodniego – instytucja prowadzona przez Fundację Ośrodka KARTA 

Lokal przy pl. Konstytucji 6 jest wykorzystywany na cele kulturalne przez Fundację Ośrodka KARTA dzięki pomocy m.st. Warszawa – Dzielnicy Śródmieście.