WARSZAWSKIE ŚWIĘTO WOLNOŚCI JUŻ PO RAZ CZWARTY

 

Wyłącz system – warszawskie Święto Wolności organizowane jest w dniach 2-6 czerwca 2012 przez Dom Spotkań z Historią w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989, ale już od 29 maja DSH zaprasza na spotkania i pokazy filmowe.!cut!Tegoroczne Święto Wolności zadedykowane jest kobietom, ich postawom wobec totalitaryzmu oraz roli w walce o wolność. Wydarzeniom towarzyszy również specjalny materiał KOBIETA WOBEC SYSTEMU w 71. numerze kwartalnika historycznego „Karta”, poświęcony polskim opozycjonistkom!cut!

Zaplanowano: koncerty muzyczne (m.in. Kury, Brygada Kryzys, YeShe), Piknik wolnościowy na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu, premierowy spektakl Walentyna w reż. Wojciecha Farugi w Teatrze Studio, zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, wystawę fotografii Chrisa Niedenthala, warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe, akcje miejskie oraz spotkania z byłymi opozycjonistkami i działaczkami organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Ukoronowaniem Święta Wolności będzie Fiesta – wielka impreza muzyczna organizowana w plenerze – na plaży przy moście Śląsko-Dąbrowskim, po praskiej stronie Wisły.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!

Więcej:
wylaczsystem.pl

dsh.waw.pl

PROGRAM

WYŁĄCZ SYSTEM vol. 4

 

SPOTKANIA/POKAZY FILMOWE W DSH

29.05 (wt.), 18:00, DSH (ul. Karowa 20)

Kobiety systemu

Spotkanie o kobietach, celebrytkach systemu – symbolu i produkcie komunistycznej propagandy. Kim były naprawdę? Służebnicami ideologii? Maskotkami władzy? Ofiarami czy opokami systemu? W spotkaniu weźmie udział m.in. Ewa Toniak, historyk sztuki, autorka książki Olbrzymki: kobiety i socrealizm i Remigiusz Grzela, dziennikarz. Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu Dziewczyna z plakatu w reż. Ewy Pięty (2001, 29’).

30.05 (śr.), 18:00, DSH

Kobiety kontra system

Rozmowa o kobietach walczących przeciwko dyktaturom w różnych krajach świata. Spotkanie poprowadzi Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, korespondentka, specjalizująca się z tematyce Rosji i byłych republik radzieckich, a zwłaszcza Czeczenii. W dyskusji udział wezmą m.in. Aleksandra Chrzanowska, koordynator ds. cudzoziemców ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Maria Książak, psycholog.

31.05 (czw.), 18:00, DSH

Opozycyjna codzienność

Spotkanie z byłymi opozycjonistkami m.in. Ludwiką Wujec (polityk, urzędniczka samorządowa, działaczka opozycji demokratycznej w PRL-u) i Joanną Szczesną (dziennikarka, reporterka i pisarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL-u). Spotkanie prowadzi Monika Powalisz, reżyserka i dramatopisarka.

Pokaz filmu Podziemny Tygodnik Mazowsze w reż. Edyty Wróblewskiej (27’, 2006).

 

24.06 (sob.pon.), 11:00-18:00, DSH

Bez komentarza – pokazy filmów i montaży filmowych na temat opozycjonistek w PRL-u i kobiet walczących obecnie przeciwko dyktaturom. Szczegółowy program będzie dostępny na stronie: www.wylaczsystem.pl.

 

5.06 (wt.), 18:00, DSH

Ciągle wierzę, reż. Magda Mosiewicz

Pokaz filmu o Ewie Hołuszko, urodzonej jako Marek Hałuszko (działacz opozycji demokratycznej w PRL-u). Goście spotkania: Ewa Hołuszko, Magda Mosiewicz (reżyserka), Agnieszka Graff (pisarka), Krystyna Duniec (teatrolog, Instytut Sztuki PAN). Prowadzenie Anna Czerwińska (Feminoteka).

 

PIKNIK WOLNOŚCIOWY

3.06 (niedz.), 13:00–20:00, skwer im. ks. Twardowskiego (róg Karowej i Krakowskiego Przedmieścia).

 

Koncerty/Scena pod kasztanem:

The Phantoms (14:00), Biff (15:30), Budyń (17:00), Kinior & Mamadou Diouf (18.00). Prowadzący: Emanuela Osowska i Damian Kwiatkowski.

 

Podwórko PRL

Plac zabaw dla dzieci. Niezwykła podróż w czasie do świata nieistniejących dziś dziecięcych podwórek. Przypomnimy zapomniane bajki, gry i psoty. Zagramy w kapsle, klasy i w gumę. Młodszym gwarantujemy doskonałą zabawę, a starszym – moc wzruszeń.

Mężczyźni wielofunkcyjni

Warsztaty, podczas których znani mężczyźni przejmą opieką nad dziećmi. Każdy z zaproszonych gości przygotuje wyjątkowy program dla dzieci. Zaprezentują swoje ulubione opowieści i ich bohaterów. Wśród atrakcji m.in. czytanie i opowiadanie bajek, odtwarzanie bajek z płyt winylowych, pokazy slajdów z rzutnika „Ania”, zabawy sportowe i zręcznościowe, prace plastyczne i teatrzyk.

 

Audioprzewodnik „Warszawa opozycjonistek”

Punkt odsłuchu fragmentów nagrań byłych opozycjonistek m.in. Ludwiki Wujec, Danuty Przywary, Anny Komorowskiej. W punkcie będzie można pobrać aplikację „Warszawa opozycjonistek” i wyruszyć na spacer ich śladem.

Autorzy projektu: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

 

WALENTYNA/spektakl w reż. Wojciecha Farugi

2–3.06 (sob.-niedz.), Teatr Studio, PKiN (Plac Defilad 1); Terminy spektakli: 2.06 (17:00, 21:30); 3.06 (17:00); rezerwacja: walentyna.dsh.waw.pl

 

Premierowy spektakl Wojciecha Farugi z udziałem Julii Kijowskiej i Warszawskiego Chóru Żeńskiego Harfa. Próba scenicznego zmierzenia się z biografią radzieckiej kosmonautki Walentyny Tiereszkowej, pierwszej kobiety w kosmosie, która odbyła lot po orbicie okołoziemskiej w 1963 roku. Tiereszkowa została bohaterką Związku Radzieckiego, wybrano ją do Rady Najwyższej ZSRR, była członkiem KC KPZR, a w 1989 do Rady Narodowości ZSRR. Wykorzystywana przez propagandystów ZSRR, stała się bohaterką licznych bigbitowych przebojów, bożyszczem tłumów. Jest jedną z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której – paradoksalnie – właściwie niczego nie wiadomo. Po 1989 roku zamilkła i nie rozmawia z dziennikarzami.

W spektaklu wykorzystano fragmenty pamiętników Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z filmu dokumentalnego Macieja Drygasa Stan nieważkości. Podczas prac nad spektaklem odbywały się warsztaty, których celem było „uwolnienie” opowieści rówieśniczek Tiereszkowej, tak by historia słynnej astronautki dopełniła się w historii zwykłych-niezwykłych Polek.

Reżyseria: Wojciech Faruga; występują: Julia Kijowska i Warszawski Chór Żeński HARFA; scenografia: Agata Skwarczyńska; scenariusz: Julia Kijowska, Wojciech Faruga; dramaturgia: Paweł Sztarbowski; muzyka: Zuzanna Falkowska. Partner warsztatów: DRAMA WAY Fundacja Edukacji i Kultury.

 

PROJEKTY

KANCELARII PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I NARODOWEGO CENTRUM KULTURY

 

3.06, 11:00-18:00

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania Pałacu Prezydenckiego (wejście przez Biuro Przepustek od strony pomnika Adama Mickiewicza). Będzie można zwiedzić pomieszczenia, w których Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej przyjmowali głowy państw, spotykali się z wybitnymi osobistościami. Do zwiedzania w Pałacu Prezydenckim zostaną udostępnione m. in. Sala Kolumnowa, Sala Chorągwiana, Sala Nowosielskiego, Sala Obrazowa, Sień Główna, Kaplica.

Organizator: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala

4.06 (pon.), 10:00, galeria „Kordegarda” (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski otworzy w galerii „Kordegarda” wystawę fotografii Chrisa Niedenthala, przedstawiających sytuację społeczną i zaangażowanie kobiet w działalność opozycji demokratycznej lat 70. i 80. Szereg prezentowanych na wystawie zdjęć będzie pokazywanych po raz pierwszy. Wystawa czynna będzie dla zwiedzających w dniach 4-9 czerwca, w godzinach 10.30-19.00.

Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury (NCK).

 

4.06 (pon.), 11:00, skwer Wolnego Słowa

Odsłonięcie miejskiego znaku informacyjnego przed dawną siedzibą urzędu cenzorskiego, akcja edukacyjna

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wspólnie z Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz - Waltz uroczyście odsłonią miejski znak informacyjny z nazwą skweru przed dawną siedzibą urzędu cenzorskiego (Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk) przy ul. Mysiej w Warszawie, który uchwałą Rady Miasta został nazwany Skwerem Wolnego Słowa. Uroczystości tej towarzyszyć będzie akcja edukacyjna.

Organizatorzy: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Urząd m.st. Warszawy.

 

4.06 (pon.), 11:00-13:00, skwer Wolnego Słowa

17.00-20.00, przed galerią „Kordegarda” (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17)

Nielegalna drukarnia

Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Drukarstwa Warszawskiego można będzie obejrzeć oryginalne prasy drukarskie z połowy lat 80. oraz własnoręcznie wydrukować okolicznościową ulotkę na historycznym powielaczu z epoki.

Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury (NCK).

 

4.06 (pon.), ok. 11:30, Park im. Rydza-Śmigłego (skarpa na wysokości Senatu RP)

Odsłonięcie rzeźby Haliny Mikołajskiej

Chwila poświęcona Halinie Mikołajskiej (1925-1989), połączona z odsłonięciem rzeźby wybitnej aktorki i opozycjonistki. Uroczystego odsłonięcia monumentu dokona Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Prezydentowi towarzyszyć będzie pani Danuta Szaflarska.

W imieniu Inicjatorów: Anna i Jacek Fedorowiczowie, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Fundacja dla Polski.

 

4.06,18:00-22:00, plac przed Kościołem Seminaryjnym przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 (po lewej stronie Pałacu Prezydenckiego)

Plenerowe pokazy filmów

Plenerowe pokazy filmów poświęconych Polsce lat osiemdziesiątych: Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet, Gajka oraz Kraj świata.

Organizator: Narodowe Centrum Kultury (NCK).

 

AKCJE MIEJSKIE

 

2.06 (sob.), 14:00, Centrum Handlowe Warszawa Wileńska
Jak dobrze wyglądać w kryzysie. Made in PRL.

Koncert i akcja, podczas której zaproszeni styliści dokonają metamorfozy publiczności i aktorów, zmieniając ich w prawdziwe gwiazdy polskiej, radzieckiej, czechosłowackiej, jugosłowiańskiej, rumuńskiej, bułgarskiej i enerdowskiej estrady lat 80-tych. Aktorzy zaśpiewają piosenki m.in. z repertuaru Ałły Pugaczowej i Heleny Vondráčkovej.

 

3–6.06 (niedz.-śr.), Warszawa
Street Art wolności!

Street Art wolności! to akcja, która odbędzie się w rożnych miejscach stolicy, pokazująca miasto wolnych haseł i obrazów. Bądź czujny! Wolnościowe grafitti może powstać pod twoim domem lub pracą. W skład kolektywu streetartowców wchodzą: Cowek (Białoruś), Kroze (Białoruś), Grino (Białoruś) oraz Sucks (Polska).

Partner: Instytut Adama Mickiewicza.

 

3.06 (niedz.), 14:00, miejsce zbiórki: Plac Zbawiciela (pod kawiarnią „Corso”)

Spacer z audioprzewodnikiem po „Warszawie opozycjonistek”

Wyjątkowy spacer po stolicy śladami opozycjonistek. Ściągnij 1 czerwca ze strony www.wyłączsystem.pl audioprzewodnik i udaj się do konspiracyjnych mieszkań, sklepów z pustymi półkami, na demonstracje...

Autorzy projektu: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

 

4.06 (pon.), 19:00, Plac Konstytucji

Toast za wolność!

Toast wznoszony wspólnie z Inicjatywą RAZEM ’89 na Placu Konstytucji, czyli w okolicach solidarnościowego sztabu wyborczego w zwycięską niedzielę czerwcową 1989 roku.

 

FIESTA

6.06 (śr.), plaża przy moście Śląsko-Dąbrowskim (praski brzeg Wisły);

Start: 18.00

Fiesta to ukoronowanie Święta Wolności. Jak co roku o północy wyłączymy „system”. Tym razem będzie to „kosmiczna kulminacja”. Prowadzenie: Piotr Metz.

Koncerty

19:00–20:00

Soma Ansamble

Formacja powstała we Wrocławiu w 1990 roku, gdzie współtworzyła tamtejszą scenę alternatywną. Po emigracji, na przełomie wieków, do Wielkiej Brytanii zespół rozszerzył swój skład. W tej chwili Soma Ansamble to wielokulturowy band, a ich muzyka jest połączeniem improwizowanego jazzu, punk rocka, muzyki funk i eksperymentalnej. Zespół na stałe wpisał się w muzyczną, klubową mapę Londynu.

 

20:00-21:00

BaBu Król (Bajzel & Budyń)

Projekt dwóch artystów: Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Piotra „Bajzla” Piaseckiego,  którzy oprócz solowych produkcji współtworzą aktualny skład  formacji Pogodno. Duet sięga, w swoim muzycznym projekcie, do poezji Edwarda Stachury. Pierwsza płyta BaBu Króla – „Sted” miała premierę w kwietniu tego roku.

 

21:00-22:00

KURY (feat. Vienio & Pele)

Zespół założony został w 1992 roku przez Tymona Tymańskiego, Jacka Oltera i Piotra Pawlaka. Kolejne odsłony zespołu nawiązywały do alternatywnego rocka, jazzu, muzyki klasycznej,  rapu i techno oraz pastiszu disco-polo. Przełomem w działalności zespołu był album „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” wydany w 1998 roku, do dziś uznany przez krytyków muzycznych za jedną z najważniejszych polskich płyt lat 90. Tymon Tymański uważany jest za odnowiciela polskiego jazzu, stworzył nowy nurt muzyki definiowany jako yass.

 

22:00-23:00

Brygada Kryzys

Legendarny polski zespół, który powstał w 1981 roku z inicjatywy Tomka Lipińskiego (TILT) oraz Roberta Brylewskiego (IZRAEL). Brygada Kryzys w swej długiej historii wielokrotnie była reaktywowana przez założycieli, zawsze po to, by nawiązywać do aktualnych wydarzeń w kraju. Ich album „Czarna Brygada” (1982) uważany jest za pierwszy oficjalnie wydany longplay z muzyką punk-rockową i nowofalową. Ostatni koncert Brygady Kryzys miał miejsce w Warszawie w 2007 roku. W tym roku zespół obchodzi swoje 30-lecie.

 

23:00-24:00

YeShe (feat. Staszek Soyka)

Brzmienie YeShe to próba przeniesienia drum'n'bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową, na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki. Ich tworczość zawieszona jest między surową elektroniką, rockiem i jazzem. Występy zespołu mają bogatą oprawę sceniczną, towarzyszą im spektakle Teatru „Klinika Lalek” z Wolimierza oraz wizualizacje „Jasnej Chmury”. Twórcą formacji jest znany polski trębacz Antoni „Ziut” Gralak, założyciel legendarnej formacji jazzowo-rockowej Tie Break.

 

00:30 – do rana!

Dj set: Teresa i Tygrysy

Warszawski kolektyw dj-ski. Łączą różne gatunki i style muzyczne, brzmienia gitarowe i perkusyjne, klasyki, starocie i świeżynki, tworząc jedną spójną kompozycję.

Reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur; scenariusz: Agnieszka Korytkowska-Mazur i Dana Łukasińska;  scenografia: Jarosław Koziara; produkcja muzyczna: Andrzej „Zielak” Iwulski, Maciek Powała.

ZAPRASZAMY

 (dsh, hs)