„Ta praca konkursowa poruszyła mnie najbardziej.”

środa, 3 Listopada 2021

Z okazji 20-lecia sieci EUSTORY Alicja Wancerz-Gluza, wieloletnia organizatorka konkursu Historia Bliska, wspomina wiele wybitnych, wartościowych prac konkursowych, które wywarły wpływ na otoczenie, w którym powstały.

„To jeden z tych projektów, w ramach których młodzi ludzie podejmują szczególnie trudny temat. Taki, którego dorośli nie mogli albo nie chcieli poruszyć. Pokazuje wielką wartość badań uczniów w odkrywaniu mrocznych sekretów z przeszłości. Ta praca jest przykładem konfliktu pamięci historycznej, który w Polsce staje się coraz bardziej widoczny.” (Alicja Wancerz-Gluza)

KARTA jest organizatorem konkursu Historia Bliska i członkiem międzynarodowej sieci organizatorów konkursów historycznych EUSTORY. W tym roku EUSTORY obchodzi dwudziestolecie swojego istnienia. Z tej okazji przygotowało specjalną stronę www. Prezentuje tam historie członków sieci, które pokazują kluczowe momenty i ważne wnioski związane z istnieniem poszczególnych konkursów i sieci.

Pracę pt. „Chłopska śmierć” stworzyły Kinga Osmólska i Barbara Sołowiej w 2000 roku. Stała się ona jednym z tematów filmu przygotowanego z okazji kolejnej rocznicy konkursu „Historia Bliska”- w roku 2008.

Zimą 1946 roku w okolicach Hajnówki oddział polskiego zbrojnego podziemia antykomunistycznego zmusił kilkudziesięciu polskich i białoruskich chłopów do przetransportowania swoich żołnierzy. Po pokonaniu 150 kilometrów, chłopi-katolicy zostali zwolnieni, natomiast 30 z nich, wyznania prawosławnego, nigdy nie wróciło do domu… Przez dekady ich losy nie były znane opinii publicznej, władze milczały, świadkowie tych wydarzeń także – z obawy o własne życie. Tymczasem w polsko-białoruskiej społeczności tych okolic narastała nieufność, niechęć i wzajemne oskarżenia.

Film pochodzi z 10-odcinkowej serii „Historie z KARTY”, zrealizowanej przez TVN-Discovery Historia oraz KARTĘ. Odcinek pt. „Historie bliskie”.

Chcesz się dowiedzieć, jaki wpływ wywarło EUSTORY na życie jej członków i społeczeństw, w których powstały, koniecznie wejdź na stronę: https://eustory.org/20-years-of-eustory.