Spotkanie wokół książki "Przemytnicy życia": DSH, 18 września, godz. 18.00

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z  Historią zapraszają na spotkanie z okazji premiery książki "Przemytnicy życia" Bernarda Konrada Świerczyńskiego.  !cut! 

W rozmowie udział wezmą: dr Aleksandra Janiszewska z Ośrodka KARTA, redaktor książki, red. Jerzy Majewski, varsavianista, historyk sztuki, autor kilkunastu książek o Warszawie,  prof. Andrzej Żbikowski, badacz najnowszych dziejów polskich Żydów, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 18 września (wtorek), godz. 18.00.

"Przemytnicy życia" to wspomnienia człowieka wychowującego się wśród warszawskiej ferajny skupionej wokół słynnego Kercelaka. Dla tych ludzi w latach wojny już nie bazar, ale granica getta stały się najważniejszym terenem działania. Szmuglowali żywność, organizowali akcje ratunkowe. Zarabiali, ale nie wahali się też kiedy trzeba było pomóc bezinteresownie – kodeks honorowy obowiązywał niezmiennie. Sam Bernard Konrad Świerczyński ocalił życie o najmniej kilkunastu osobom. W 1972 roku został uhonorowany medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

 

Czytałem wiele publikacji, nierzadko wspomnieniowych, przedstawiających Polaków jako zoologicznych antysemitów, którzy swoją „rasistowską ideologię wyssali z mlekiem matki”. Niestety większość publikowanych faktów była prawdziwa. Ale taki obraz stanowi zaledwie jedną stronę okupacyjnej rzeczywistości. Obok ludzkich szumowin były też tysiące tych, którzy z narażeniem własnego życia pomagali, potrafili zachować ludzką godność i którzy za swą patriotyczną postawę ukarani zostali najwyższym hitlerowskim wymiarem kary.

 

     Bernard Konrad Świerczyński

Dokument na wskroś prawdziwy, a przecież czyta się jak powieść i to pisaną z humorem. Wspomnienia idealisty, zakochanego od młodości w żydowskiej sąsiadce. Ratował ją w czasie wojny – a przy okazji wielu innych – najpierw w getcie, a potem poza jego murami. Książka ma szansę pobudzić wyobraźnię wielu, którzy raczej nie sięgnęliby po trudny w odbiorze materiał źródłowy.

  Profesor Barbara Engelking