Spotkanie pt. Odpowiedź na „drugą Polskę”. W rocznicę wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej

13 sierpnia odbyło się spotkanie inspirowane albumem Droga do „Solidarności”. Lata 1975–80 i wystawą Cztery pory Gierka. Polska 1970–1980 w zdjęciach z Agencji FORUM w Domu Spotkań z Historią.!cut!

Udział w dyskusji wzięli: o. Maciej Zięba (Europejskie Centrum Solidarności), prof. Andrzej Friszke (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz red. Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA).

Album, którego wydawcami są: Dom Spotkań z Historią, Europejskie Centrum Solidarności i Ośrodek KARTA, przygotowany został z okazji 30. rocznicy powstania „Solidarności”. Podobnie jak wystawa jest portretem polskiego społeczeństwa w drugiej połowie lat. 70, jednak pokazuje je na tle powstających struktur opozycji demokratycznej i fenomenu „Solidarności”. Z kolei wystawa prezentuje niezapomniane lata 70. w obiektywie najlepszych fotoreporterów.

Przed rozmową odbyła się projekcja filmu 18 strajkowych dni w reż. Krzysztofa Kalukina (2005, 10’51 min). Dokument przypomina dzień po dniu wydarzenia z sierpnia 1980.

WSTĘP WOLNY

Patroni medialni: POLSKA AGENCJA PRASOWA SA, POLSKIE RADIO SA, WIRTUALNA POLSKA, TVP HISTORIA, HISTMAG.ORG, POLSKI PORTAL KULTURY, GRANICE.PL

(ak, mk)