Spotkanie pt. CYKLOFOBIA WARSZAWSKA czyli rzecz o cyklistach

Inspirowani albumem „Cykliści” serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „CYKLOFOBIA WARSZAWSKA czyli rzecz o cyklistach - 30 listopada 2010 godz. 19.00, OSIR CAFE, ul. Tamka 40 w Warszawie!cut!
 
Gośćmi wieczoru będą m.in. Joanna Łuba-Wróblewska (Ośrodek KARTA), Mirosław Sobek (Warszawskie Towarzystwo Cyklistów), Bartosz Stroiński (OSIR).
 
W programie prezentacja albumu „Cykliści”, pokaz archiwalnych zdjęć i materiałów WTC.

„Człowiek – jak rower – stać na miejscu nie umie, bo… upadnie.”
„Cyklista” 1895

„Cykliści” – rewelacyjne archiwalne fotografie od 2 połowy XIX wieku po 1939 rok

Album, wydany przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią, prezentuje zdjęcia w większości pochodzące z kolekcji Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Książka podzielona jest na trzy rozdziały: „Pasjonaci”, „Profesjonaliści” i „Warszawskie Towarzystwo Cyklistów”. Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława Kłopotowskiego – torowego i motocyklowego mistrza Warszawy, Feliksa Rawskiego – Mistrza Jazdy Królestwa Polskiego, Mieczysława Barańskiego, Ludwika Turowskiego – olimpijczyka z Amsterdamu z 1928 roku i sympatyków sportu rowerowego: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-39 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując setki kilometrów na rowerze. Prezentujemy tor wyścigowy na Dynasach, scenki z wyścigów, wycieczek, dużą ilość rysunków z przedwojennych periodyków sportowych, które wzbogacają opowieść i dodają jej lekkości.

Książka zawiera liczne informacje o początkach sportów rowerowych, a także ilustrowane opowieści o niezwykle oryginalnych wynalazkach związanych z historią pojazdu na dwu kołach np. o rowerze-łyżwie, rowerowym wozie strażackim, trycyklu-drukarzu czy welocypedzie wodnym oraz o dziwnej dyscyplinie motorowo-rowerowej i cyklistycznych przygodach Marii Skłodowskiej.

Album „Cykliści” inauguruje serię „Historie obrazkowe”.

Oprawa miękka i twarda; format: 150 x 165 mm; 192 strony

Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
Partner: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
Patronat medialny: PAP SA, NEWSWEEK, KWARTALNIK FOTOGRAFIA, PLACDEFILAD.COM, FOTOPOLIS.PL, WIRTUALNA POLSKA

(ak)