Spotkanie poświęcone Kolekcji Marka Edelmana

wtorek, 31 Października 2023
Zapraszamy na spotkanie poświęcone Kolekcji Marka Edelmana.

9 LISTOPADA 2023

GODZ. 13.00

Witryna Domu Wschodniego (Warszawa, plac Konstytucji 6)

W 2023 roku Paula Sawicka — przyjaciółka Marka Edelmana, który w jej mieszkaniu spędził dwa ostatnie lata życia — przekazała do Archiwum Ośrodka KARTA dokumenty, zdjęcia, listy, które pozostawił po sobie. Tworzą one Kolekcję Marka Edelmana.

Marek Edelman (1919–2009) — działacz Cukunftu, młodzieżowej organizacji Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego (Bundu), od 1942 roku w Żydowskiej Organizacji Bojowej. Jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, po śmierci Mordechaja Anielewicza jego ostatni dowódca. Po upadku powstania z niewielkim oddziałem kanałami przeszedł na stronę aryjską. Walczył w powstaniu warszawskim. Po II wojnie osiadł w Łodzi, został kardiologiem. Przez kilkadziesiąt lat inicjował niezależne obchody rocznicy powstania w getcie. Od 1976 roku współpracował z Komitetem Obrony Robotników, od września 1980 w „Solidarności”. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Kawaler Orderu Orła Białego i Komandor francuskiej Legii Honorowej. Doktor honoris causa uniwersytetów: Yale, Łódzkiego, Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Wolności w Brukseli.

Partner spotkania: Poczta Polska

Organizatorzy: Ośrodek KARTA, Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita”, Stowarzyszenie „Rok Marka Edelmana”

CHRONIMY
OPRACOWUJEMY
UPOWSZECHNIAMY

Wspieraj Archiwum Ośrodka KARTA! Dzięki Twojemu wsparciu możemy realizować naszą misję, m.in. opracowywać Kolekcję Marka Edelmana.

Wydarzenie na Facebooku

Partnerzy