Spotkanie z autorką książki „Ucieczka na Marstrand”

czwartek, 29 Grudnia 2022

Ośrodek KARTA i JCC Warszawa (Centrum Społeczności Żydowskiej) serdecznie zapraszają na spotkanie z Anną Grinzweig Jacobsson, autorką książki „Ucieczka na Marstrand” (tłum. ze szwedzkiego Mariusz Kalinowski).

19 stycznia 2023 (czwartek) godz. 18.00
JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A
Spotkanie poprowadzi Patrycja Dołowy (JCC Warszawa).
W spotkaniu jako gość specjalny weźmie udział także Jurek Hirschberg, jeden z bohaterów książki.

Anna Grinzweig Jacobsson urodziła się w 1963 roku we Wrocławiu. Jest doktorem fizyki, prowadzi stowarzyszenie kulturalne Salon Żydowski w Göteborgu. Wydana w 2020 roku w Szwecji „Ucieczka na Marstrand”, na którą składają się własne wspomnienia i relacje innych emigrantów, to jej debiut pisarski. To historia grupy około dwustu Polaków żydowskiego pochodzenia, która po antysemickiej nagonce w Polsce trafiła w listopadzie 1969 na skalistą wysepkę Marstrand na zachodnim wybrzeżu Szwecji, by w czasie zimowego półrocza mieszkać tam i uczyć się szwedzkiego.

Sześcioletnia Anna Grinzweig była jedną z osób, które znalazły się w Szwecji. Była jednak zbyt mała, by zachować wspomnienia z tamtego czasu. Po pięćdziesięciu latach, chcąc poznać własną historię, spotyka się z tymi, którzy razem z nią byli wtedy na Marstrandzie, a owocem tego jest wielogłosowy kolaż wspomnień tych, którzy wtedy wyjechali z Polski, jak i tych, którzy przyjmowali polskich Żydów w Szwecji. „Ucieczka na Marstrand” przybliża również tło polityczne roku 1968 i zaangażowanie ambasady Szwecji w Warszawie oraz szwedzkiego ambasadora w pomoc polskim Żydom w emigracji. To żywa opowieść o zdarzeniach historycznych ściśle powiązanych z teraźniejszością.

Więcej o książce