Robinsonowie warszawscy - wspólny los, różne losy

czwartek, 28 Listopada, 2019

Zapraszamy na spotkanie, na którym elementy wykładu przeplatać się będą z czytaniem wspomnień (m. in. pianisty Władysława Szpilmana), a także prezentacją zdjęć zniszczonej Warszawy oraz ilustracji z piwnicznej kryjówki autorstwa Henryka Becka.

Historię "robinsonów warszawskich" - ludzi, którzy po upadku powstania warszawskiego wiele tygodni ukrywali się przed Niemcami w ruinach i podziemiach stolicy, przypomina się rzadko i najczęściej ze względu na wojenny dramatyzm ich przeżyć. Podczas najbliższego spotkania chcielibyśmy przybliżyć unikalne losy "robinsonów", pokazać ich różne strategie przetrwania.

Zapraszamy na spotkanie, na którym elementy wykładu przeplatać się będą z odczytem wspomnień (m. in. pianisty Władysława Szpilmana), a także prezentacją zdjęć zniszczonej Warszawy oraz ilustracji z piwnicznej kryjówki autorstwa Henryka Becka. Spotkanie, współfinansowane przez M. st. Warszawa, zorganizowane przez Ośrodek KARTA, poprowadzi historyk Jan Czempiński.

Z boku znajduje się ilustracja Henryka Becka pt. Starają się ocalić z tłoczącej ich księgi Historii, ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma.

Partnerem merytorycznym projektu jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.