Relacja ze spotkania pt. Losy byłych robotników przymusowych na podstawie archiwum historii mówionej i portalu edukacyjnego Wojna i pamięć

środa, 23 Października, 2019
fotografia ze spotkania w Warszawie

22 października (wtorek) o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią.w Warszawie odbyło się spotkanie pt. Losy byłych robotników przymusowych na podstawie archiwum historii mówionej i portalu edukacyjnego Wojna i pamięć.

Spotkanie było adresowane do osób zainteresowanych historią lokalną, losami robotników przymusowych na rzecz III Rzeszy. Osią spotkania było zagadnienia “historia a pamięć historyczna” - konfrontacja podejścia naukowego i doświadczenia osobistego w kontakcie ze świadkami historii, roli świadectw i materiałów źródłowych w przekazie historycznym, relacje międzypokoleniowe seniorzy-młodzież w kontakcie bezpośrednim i za pośrednictwem mediów.

Losy robotników przymusowych pracujących na rzecz III Rzeszy podzieliło ok. 20 mln Europejczyków, w tym blisko dwa miliony Polaków. Mimo to są bardzo mało znane.

W maju 2019 Ośrodek KARTA uruchomił portal oparty na relacjach byłych robotników www.edukacja.wojnaipamiec.pl, na którym prezentowane są różnorodne losy ludzi mieszkających na przedwojennym terytorium Polski.

Spotkanie prowadziła Alicja Wancerz-Gluza z Ośrodka KARTA, a uczestniczyli prof. Piotr M. Majewski, historyk dziejów najnowszych - były dyrektor Muzeum II wojny, konsultant w projekcie “Wojna i pamięć” - budowy portalu edukacyjnego na temat robotników przymusowych oraz Ewa Czerwiakowski z Berlina - tłumaczka, publicystka, uczestniczka międzynarodowego projektu nagrywania i opracowywania świadectw byłych robotników przymusowych z 26 krajów europejskich (prowadzonego przez EVZ) oraz Szymon Rębowski, edukator Domu Spotkań z Historią, współtwórca portalu edukacyjnego www.edukacja.wojnaipamiec.pl.

Informacje grantowe 

Sfinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

logo Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Partnerzy 
logo deutsch | polnische buchhandlung