Na stronie księgarni Ośrodka KARTA udostępniliśmy publikację „Katzbach – obóz widmo. Powstańcy warszawscy w Zakładach Adlera we Frankfurcie nad Menem 1944–45” do bezpłatnego pobrania.!cut!
Katzbach – ta nazwa w Polsce nie mówi już nic. Niemal nikt nie wie, że Zakłady Adlera w centrum Frankfurtu nad Menem przez kilka ostatnich miesięcy II wojny światowej były miejscem gehenny dla wielu powstańców warszawskich, przewiezionych tam po upadku Powstania – do pracy w nieludzkich, wyniszczających warunkach. Z ponad 1600 więźniów obozu, głównie Polaków, przeżyło go zaledwie kilkudziesięciu. Publikacja, przygotowana na podstawie nagranych przez Joannę Vincenz rozmów z ostatnimi świadkami, opisuje drogę powstańców warszawskich z pokonanej stolicy przez kolejne obozy koncentracyjne w Niemczech – aż po piekło przymusowej pracy i walki o przeżycie w Zakładach Adlera. Jest punktem wyjścia polsko-niemieckiego dialogu dotyczącego tego miejsca i przełamuje milczenie o nim.
Na stronie http://historiabliska.pl/dwabalkony/ udostępniliśmy film dokumentalny pt. „Dwa balkony”, poświęcony więźniom obozu Katzbach. Film z roku 2004 w reżyserii Andrzeja E. Falbera. W filmie głos zabierają ci, którzy przeżyli, między innymi czterech byłych więźniów obozu.
Projekt „Polscy więźniowie podobozu koncentracyjnego Katzbach w Zakładach Adlera. Niemiecko-polska publikacja i dyskusje plenarne w Warszawie i we Frankfurcie nad Menem” jest realizowany w ramach programu „Praca przymusowa i zapomniane ofiary” finansowanego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”.