Premiera „Wilno 1915. Dzień po dniu”

środa, 20 Grudnia 2023

Wilno 1915. Dzień po dniu to opowieść – słowem i obrazem – o przełomowym dla miasta i jego mieszkańców momencie Wielkiej Wojny. O zachowaniu się wojska i władz rosyjskich w czasie zbliżania się do Wilna sił niemieckich, przygotowaniach do obrony, ewakuacji Rosjan i wkroczeniu Niemców, polityce okupacyjnych władz niemieckich i ciężkiej egzystencji w okupowanym mieście opowiadają sami wilnianie – Polacy i Litwini, a także żołnierze rosyjscy i niemieccy. W ich dziennikach i wspomnieniach jest powszechny niepokój, tłumy uchodźców na ulicach, gorączkowa ewakuacja carskich urzędów i pomników, bezład i naloty bombowe, krótkie interregnum, obawa przed nadchodzącymi Niemcami i pierwsze rozporządzenia władz kajzerowskich...

Unikalnym walorem książki są również ilustracje z epoki, wśród których znalazło się wiele nieznanych fotografii archiwalnych oraz ze zbiorów osób prywatnych.

Książkę znajdziecie w naszej księgarni!

Informacje grantowe 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Partnerzy publikacji: Fundacja Trzy Trąby, Muzeum Historii Polski

Partnerzy