Premiera najnowszego albumu Rok 1939. Rozbiór Polski już 1 września

Rok 1939. Rok-przestroga. Memento. Niezwykły rok, w którym największe polskie nadzieje miały się zderzyć z największą polską katastrofą. Rok, który zaczął się od optymistycznych wizji i przepowiedni, a kończył – nie tylko całkowitą utratą niepodległości, ale też malejącą wiarą w jej rychłe odzyskanie. !cut!

Albumowa opowieść — od stycznia do października 1939; bogato ilustrowany (zdjęcia, plakaty, ulotki, grafiki), chronologiczny montaż różnorodnych świadectw: dokumentów, dzienników, wspomnień, fragmentów prasy... Album przybliża atmosferę niezwykłych (pełnych optymizmu!) końcowych miesięcy II RP i zderza je z pierwszymi miesiącami upadku... Opowiada o dramacie września 1939 — samotnym zmaganiu się Polski z dwoma totalitarnymi najeźdźcami. Dynamika klęski obronnej zestawiona została z jej społecznymi skutkami — losem ludności cywilnej. W finale — początki niemieckiej i sowieckiej okupacji.

Wielogłosowa narracja pozwala lepiej zrozumieć zdarzenia, które na pół wieku przeobraziły Europę, dzieląc ją sztywną Kurtyną — a nas pozostawiając po jej złej stronie.

Wydawcy: Agora SA, Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią