Premiera filmu „KARTA. Archipelag pamięci”

wtorek, 24 Października 2023

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

Ośrodek KARTA wraz z Telewizją Polską SA i Zoyda Art Production zapraszają na uroczystą premierę filmu „KARTA. Archipelag pamięci” w reżyserii Karoliny Anny Kuty.

26 października 2023 (czwartek), godz. 18.00
Kino Iluzjon (ul. Narbutta 50A, Warszawa)

Po pokazie filmu zapraszamy na dyskusję oraz poczęstunek.

Prosimy o potwierdzenie przybycia za pomocą formularza: TUTAJ

„KARTA. Archipelag pamięci” to poruszająca opowieść o legendarnej KARCIE – grupie przyjaciół, którzy ponad 40 lat temu postanowili zbuntować się przeciw zacieraniu niewygodnych śladów historii przez reżim PRL. Założyli małą gazetkę, ale ich siła, entuzjazm, upór i niezłomność pozwoliły im stworzyć niepowtarzalną instytucję społeczną, która od czterech dekad dokumentuje indywidualne ludzkie losy. Pełen archiwaliów film opowiada o bezprecedensowych dokonaniach, które zmieniały świadomość polskiego społeczeństwa, ale też o osobistych odkryciach, wzruszeniach i poświęceniach. A także o tym, jak w świetle ostatnich tragicznych wydarzeń, historia organizacji od lat dążącej do dialogu polsko-ukraińsko-rosyjskiego nabiera dramatycznego znaczenia.

O twórcach:

Autorka Karolina Anna Kuta zadebiutowała w 2021 roku niezwykle poruszającą historią kobiet różnych nacji i religii, mieszkających na terenie byłej Jugosławii, w dokumencie „Jeden dom”. Ten ambitny, poetycki obraz miał premierę na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Reżyserka jest absolwentką dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z największymi polskimi mediami oraz instytucjami społecznymi, jak np. Ośrodek KARTA. Obraz „KARTA. Archipelag pamięci” jest jej drugim filmem. Autorem zdjęć jest Roman Kałuża-Wierzchosławski, zaś dźwięku Michał Kawiak. Obraz montował Paweł Klepacz, muzykę skomponował i nagrał Rafał Rozmus. Film jest koprodukcją TVP Historia i TVP Dokument oraz Zoyda Art Production Małgorzaty Walczak oraz Marka Tomasza Pawłowskiego.

O KARCIE:

Bohaterem filmu jest przede wszystkim polskie społeczeństwo i historia widziana z perspektywy jednostki, chroniona i utrwalana przez pasjonatów, zgromadzonych wokół kultowej już KARTY. Ta ciesząca się dużym prestiżem i społecznym szacunkiem instytucja ma dziś ponad 40 lat. Nigdy nie miała stałego wsparcia finansowego. Mimo to wydaje wiele książek z wyjątkowymi zapisami świadków historii oraz kwartalnik „Karta”. Inicjowała powstanie Domu Spotkań z Historią w Warszawie i Centrum Archiwistyki Społecznej. Prowadzi największe w Polsce archiwum społeczne XX wieku (Archiwum Wschodnie, Archiwum Opozycji, Archiwum Fotografii oraz – wraz z Domem Spotkań z Historią – Archiwum Historii Mówionej). Animuje znaczące wydarzenia międzynarodowe, zwłaszcza w dialogu polsko-ukraińskim i polsko-rosyjskim, we współpracy m.in. z wieloletnim partnerem - Stowarzyszeniem Memoriał z Moskwy (Pokojowa Nagroda Nobla 2022). W 2021 roku KARTA uruchomiła w Warszawie Witrynę Domu Wschodniego - otwartą przestrzeń spotkań dla osób o antyreżimowych poglądach z Rosji, Białorusi, Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej.

O Producencie:

Zoyda Art Production - firma produkcji filmów i programów telewizyjnych, zał. w 1999 r. przez reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego oraz producentkę Małgorzatę Walczak. Firma specjalizuje się w realizacji historycznych , międzynarodowych koprodukcji dokumentalnych z TVP, TVN, 3 SAT, WDR/ARD, Canal+. Najważniejsze filmy: "Zakazana miłość ", „Uciekinier”, „Jaster”, „Dotknięcie anioła” przyniosły autorom 78 nagród na festiwalach.

Wydarzenie na Facebooku