Efektem projektu „Biblioteka miejscem edukacji o prawach człowieka: podręcznik dla edukatorów oraz szkolenia” jest „Prawa człowieka a historia. Podręcznik”. Można go pobrać ze strony Ośrodka KARTA.!cut!
Podręcznik prezentuje innowacyjne, wypracowane przez Ośrodek KARTA we współpracy z ekspertami w obu dziedzinach, podejście do łączenia edukacji historycznej z edukacją na temat/na rzecz praw człowieka.
Jest to pierwszy w Polsce podręcznik dla edukatorów, szczególnie w bibliotekach, chcących łączyć historię z prawami człowieka. Prezentujemy w nim w teoretyczny (w Od redakcji, rozdz. 1 Historia i współczesność praw człowieka, rozdz. 2 Edukacja na rzecz praw człowieka. Zarys metodologiczny) oraz praktyczny sposób (w scenariuszach warsztatów i interpretacjach źródeł ikonograficznych) innowacyjne, wypracowane przez Ośrodek KARTA we współpracy z ekspertami w obu dziedzinach, podejście do łączenia edukacji historycznej z edukacją na temat/na rzecz praw człowieka.
Można również pobrać poszczególne rozdziały podręcznika:
Rozdział 1: Historia i współczesność praw człowieka, Radosław Milczarski
Rozdział 3: Scenariusze warsztatów, Monika Lipka, Monika Mazur-Rafał, Magdalena Szarota
Rozdział 4: Interpretacja źródeł ikonograficznych, Jerzy Kochanowski, Katarzyna Czajka
oraz pojedyncze scenariusze:
Scenariusz 1: Ingerencja i kontrola państwa, Monika Lipka
Scenariusz 2: Relacje mniejszość-większość, Monika Mazur-Rafał, Magdalena Szarota
Scenariusz 3: Prawa społeczne, Monika Lipka
Scenariusz 4: Prawa oskarżonych i skazanych, Monika Lipka
Scenariusz 5: Wolność słowa, Monika Mazur-Rafał, Magdalena Szarota
Jest on udostępniany w internecie w formie ebooka na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0).
(ak)