Otwock: dyskusja o „Spowiedzi” Calka Perechodnika

Dyskusja pt. Zagłada otwockich Żydów w „Spowiedzi” Calka Perechodnika jest częścią uroczystości rocznicowych upamiętniających 69. rocznicę zagłady otwockich Żydów.!cut!

W dyskusji wezmą udział: ks. Wojciech Lemański – współzałożyciel Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka KARTA.

Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny miesięcznika „WIĘŹ”, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

-----------

Calek Perechodnik (1916–1944) urodził się w Otwocku w średniozamożnej rodzinie żydowskiej. Kształcił się w polskim gimnazjum, studiował w Tuluzie we Francji, gdzie w roku 1937 zdobył dyplom inżyniera agronoma.

Po powrocie do Polski ożenił się z Anną Nusfeld, współwłaścicielką kina „Oaza” w Otwocku. Sam zajął się prowadzeniem składu materiałów budowlanych.

W sierpniu 1940 urodziło się ich jedyne dziecko – córeczka Athalie.

Żona i córka Perechodnika 19 sierpnia 1942 zostały wywiezione z otwockiego getta do Treblinki – w czym sam Calek miał taki udział, że staje się to przedmiotem nieprawdopodobnie dramatycznych rozważań „Spowiedzi”.

Sam Calek– po zagładzie otwockiego getta – ukrywał się w Warszawie i tam zmarł po kapitulacji Powstania Warszawskiego, w październiku 1944 – prawdopodobnie na tyfus bądź z rąk szabrowników (sprawa nie jest dotąd wyjaśniona, choć w książce pojawia się wiele informacji i dokumentów tego dotyczących).

Wznowiona przez KARTĘ nowa edycja serii „Żydzi polscy” to już klasyka źródłowej literatury żydowskiej XX wieku.

Siedem dotychczasowych pozycji złożyło się na przerażający, wnikliwy obraz Holokaustu na ziemiach polskich. W serii znajdą się nie tylko teksty polskich Żydów, ale i osób, które trafiły tu wyłącznie na pewien czas – przeważnie decyzją niemieckich oprawców. Ich losy splotły się bowiem nierozerwalnie z historią Polski i z historią polskiej społeczności żydowskiej.

------------

Spotkanie odbędzie się 19 sierpnia 2011, o godz. 20.15, w Klubie O.C.K. „Smok”, ul. Warszawska 11/13 w Otwocku.

Zapraszamy!

                 Zespół Ośrodka KARTA

(mw, a.w-g.)