W dniach 14 i 15 czerwca w Warszawie odbędzie się Duży Festiwal Książki – Big Book Festival. Miło nam poinformować, że Ośrodek KARTA został partnerem jednego z głównych bloków wydarzeń: TRANZYT. Jak zmieniamy Polskę od ‘89 roku. Transformacja ludzi, domów, muzyki i mediów. !cut!
Informacja prasowa
TRANZYT - główny blok wydarzeń Big Book Festival.
Jak zmieniamy Polskę od ‘89 roku. Transformacja ludzi, domów, muzyki i mediów.
Duży Festiwal Książki // Warszawa //14 i 15 czerwca
TRANZYT to największy z dziewięciu bloków tematycznych drugiej edycji Big Book Festival. Seria debat, warsztatów, pokazów, wykładów i akcji będzie wspólną podróżą przez fascynujące 25-lecie wolnej i prędko zmieniającej się Polski. Politykę odstawiamy na boczny tor, uruchamiamy taśmę wspomnień, przyglądamy się sobie i rozmawiamy o tym, jak się żyje w nowym świecie. Od cinkciarzy do unijnych dotacji, od Wilków do Pustek, od VHS do streamingu – przeżyj z nami powrót do wolności.
Podczas dwóch międzynarodowych debat publiczność wspólnie z autorytetami i ekspertami różnych dziedzin będzie szukać odpowiedzi na ważne pytania współczesności.
Debata HOMO ECONOMICUS to spotkanie prof. Leszka Balcerowicza, ojca polskiej transformacji, Tomáša Sedláčka, najbardziej wywrotowego ekonomisty zjednoczonej Europy oraz Stevena Poole’a – ironicznego pisarza i publicysty. Będą się spierać o wpływ kapitalizmu na relacje międzyludzkie. PAŃSTWO TO JA, czyli po co nam dziś władza i do czego państwo potrzebuje obywateli, to dylemat, nad którym zastanowią się umysły dwóch pokoleń i wielu przekonań: Niemiec Wolfgang Templin, Brytyjczyk Jon Worth oraz młodzi Polacy: Sylwia Chutnik i Michał Szułdrzyński.
Ale bądźmy tacy poważni! TRANZYT to też wzruszające, śmieszne i nieco obciachowe powroty. Agnieszka Szydłowska, Rafał Księżyk i Tymon Tymański włączą ŚCIEŻKĘ DŹWIĘKOWĄ TRANSFORMACJI. Przypomnimy sobie, kto grał i jak brzmiał w latach 90. Wrócą wielkie polskie hity, ekstrawaganckie stroje, pierwsze teledyski a la Ameryka oraz legendy sprytnych menedżerów z walizkami pełnymi gotówki. Nie wstydźcie się uronić łez przy dawnych przebojach.
Warto zajrzeć do pawlacza i wydobyć ocalone kasety wideo. Wakacyjne ujęcia z Łeby i Złotych Piasków, huczne chrzciny bratanka, pierwsza przejażdżka samochodem z importu oraz bezcenne odcinki „Dynastii”. Zapraszamy na technologiczną powtórkę z rozrywki - NIEZAPOMNIANY VHS, czyli pokaz home video 1989–2014. Magnetowidy i telewizory czekają.
TRANZYT to również seria rozmów z autorytetami i naukowcami, którzy przybliżą sens odczuwanych na co dzień przemian. Nowe zjawiska, oswojone, ale nie do końca zrozumiane, nabiorą nowych znaczeń. NIKOGO NIE MA W DOMU – spotkanie z socjolożkami badającymi polskie rodziny po ‘89 r. będzie opowieścią o wielkim przemeblowaniu, zamianie ról i nowych wzorach szczęścia. Podczas dyskusji CYBERPUNK specjaliści od internetu i życia społecznego pokażą, kto i jak dokonuje dziś e-rewolucji. Biznesmen, założycielka spółdzielni oraz badacze wspólnie sprawdzą, czy istnieje CZUŁY PRZEDSIĘBIORCA, czyli ktoś, kto potrafi zarabiać i pomagać odpowiedzialnie. Od sieciowych i bibliotekarskich mędrców dowiemy się JAK PRZECZYTAĆ MILION KSIĄŻEK, a najmłodszych Polaków zapytamy KTO TY JESTEŚ i z ich pomocą poszukamy nowej definicji patriotyzmu.
Scenerią spotkań będzie wyjątkowa, bo interaktywna wystawa POLSKA OD NOWA, przygotowana we współpracy z Fundacją Ośrodka KARTA. Złożą się na nią zdjęcia, opowieści, filmy, głosy, plakaty i książki wydane przez podziemne oficyny. Przesycone emocjami relacje i dokumenty przypomną pierwsze półrocze roku 1989. Odtworzymy nastrój decydujących tygodni. Dlaczego Polakom zabrakło sił i nadziei, by hucznie świętować koniec PRL? Na co czekali i czym się martwili, gdy zapadały historyczne decyzje? Każdy może się włączyć w tworzenie społecznej pamięci o transformacji – podzielić się wspomnieniem, elementem z prywatnych zbiorów. Cyfrowe skany z domowych archiwów prosimy wysyłać na adres: tranzyt@big-book.pl, włączymy je do ekspozycji.
Wszystkie wydarzenia bloku TRANZYT odbędą się w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ulicy Brackiej 25 w Warszawie i są otwarte dla publiczności.
Więcej na www.bigbookfestival.pl oraz www.facebook.com/bigbookfestival
Partnerami bloku TRANZYT są: Fundacja Heinricha Bölla, Fundacja Ośrodka KARTA, ICM – Uniwersytet Warszawski, Fundacja Obywatelskiego Rozwoju, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Narodowe Centrum Kultury oraz Wydawnictwo Wytwórnia.
Big Book Festival // Duży Festiwal Książki odbędzie się w Warszawie 14 i 15 czerwca 2014 r. pod hasłem „Tyłem do przodu!”. Złoży się na niego 50 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości i kilku tysięcy uczestników. Festiwal odbywa się w budynkach oraz przestrzeni miasta, m.in.: na Dworcu Śródmieście, w Hotelu Bristol, Domu Artysty Plastyka, Pasażu Wiecha i Stawisku. Gośćmi festiwalu są w tym roku: Karl Ove Knausgard, Timur Vermes, Dorta Jagić, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz. Specjalna seria wydarzeń poświęcona zostanie Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. Wszystkie atrakcje są otwarte. Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym MKiDN oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Jego organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli”.
(mk-z)