Ośrodek członkiem Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej

Ośrodek KARTA został z początkiem czerwca 2014 członkiem Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej, zrzeszającej grupy, organizacje i podmioty społeczne, które realizują działania z obszaru edukacji antydyskryminacyjnej.!cut!

Celem Koalicji jest wprowadzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej do systemu edukacji formalnej w Polsce. Koalicja realizuje działania rzecznicze w dialogu z decydentami i decydentkami w obszarze edukacji formalnej.

Koalicja dąży do tego, aby w polskich szkołach każdy nauczyciel i nauczycielka:

  • Prowadził/prowadziła zajęcia w sposób kształtujący postawy włączające i równościowe,
  • Korzystał/korzystała z podręczników i materiałów dydaktycznych wolnych od treści stereotypowych i dyskryminujących,
  • Używał/używała podręczników i materiałów dydaktycznych zawierających informacje na temat różnorodności społecznej, ruchów emancypacyjnych oraz praw człowieka,
  • Wiedział/wiedział, w jaki sposób reagować na dyskryminację i przemoc wśród uczniów/uczennic oraz w relacjach między uczniami/uczennicami a nauczycielami/nauczycielkami.

Koalicja chce, aby w polskich szkołach każdy uczeń i uczennica:

  • Miała/miała równy dostęp do edukacji,
  • Był/była skutecznie chroniony/chroniona przed wszelką dyskryminacją i przemocą, w tym mową nienawiści,
  • Adekwatnie do swoich możliwości i potrzeb rozwijał/rozwijała swoje umiejętności obrony przed oraz przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy,
  • Rozwijał/rozwijała swoją wiedzę na temat różnorodności społecznej, ruchów emancypacyjnych oraz praw człowieka,
  • Miał/miała możliwość wyboru swojej ścieżki edukacyjnej w sposób wolny od stereotypów i dyskryminacji.

BIEŻĄCY APEL

W związku z misją, Koalicja w perspektywie bieżącej i krótkoterminowej sformułowała 5 najważniejszych postulatów. Koalicja apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o:

  1. Wystosowanie oficjalnego listu do dyrekcji szkół, podkreślającego wagę praw człowieka i większej obecności edukacji równościowej w nauczaniu i życiu szkoły.
  2. Powołanie międzyresortowej rady ds. przeciwdziałania dyskryminacji poprzez edukację, z udziałem organizacji pozarządowych.
  3. Zapewnienie w ramach kształcenia wstępnego (studia) oraz doskonalenia zawodowego regularnych szkoleń dla nauczycieli/nauczycielek na temat edukacji antydyskryminacyjnej.
  4. Opracowanie i wdrożenie konkretnej instrukcji dla rzeczoznawców / rzeczoznawczyń podręczników szkolnych, dotyczącej zapobiegania pojawianiu się w nich treści dyskryminacyjnych i stereotypizujących.
  5. Zapewnienie możliwości realizacji projektów z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w ramach programów operacyjnych Europejskiego Funduszu Społecznego perspektywy finansowej 2014-2020

Reprezentant lub reprezentantka organizacji członkowskiej bierze udział w spotkaniach Koalicji.

Więcej o działaniach i postulatach Koalicji można przeczytać tutaj, także w oddzielnych zakładkach „Działania” oraz„Postulaty”.

Więcej informacji o Koalicji można uzyskać na stronie Ośrodka KARTA.

(ak)