Odzyskany „depozyt” dziadka: ITS – organizacja, która przywraca pamięć

piątek, 1 Lutego, 2019

O działalności Międzynarodowej Służby Poszukiwań (International Tracing Service – ITS), zajmującej się gromadzeniem dokumentacji ofiar nazistowskich prześladowań rozmawiać będą:

Anna Meier-Osiński – kierowniczka działu Tracing ITS

Małgorzata Przybyła – odpowiedzialna w ITS za poszukiwanie rodzin właścicieli pamiątek i udzielanie odpowiedzi na wnioski nadsyłane z Polski

Agnieszka Śliwińska – dzięki pomocy ITS 73 lata po wojnie poznała historię ostatnich dni życia swojego dziadka, więźnia obozów koncentracyjnych, oraz odzyskała pozostałe po nim przedmioty.

Spotkanie poprowadzi Dominik Czapigo, redaktor kwartalnika „Karta”.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 13 lutego (środa), godz.18.00.

Jesienią zeszłego roku trafiła do Ośrodka KARTA pani Agnieszka Śliwińska. Przez wiele lat na temat wojennych losów dziadka, więźnia obozów koncentracyjnych, aresztowanego przez Niemców pod koniec sierpnia 1944 roku, dostępne były ledwie strzępki wiadomości. Dzięki ITS rodzinie udało się zrekonstruować ostatnie dni życia Władysława Śliwińskiego oraz odzyskać pozostałe po nim przedmioty.

Organizacja, z siedzibą w Bad Arolsen w Niemczech, założona przez aliantów w 1947 roku, zajmuje się gromadzeniem dokumentacji dotyczącej wszystkich grup ofiar nazistowskich prześladowań. Jej archiwum – z uwagi na wyjątkowy charakter i objętość – zostało w 2013 roku wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Historia pani Agnieszki Śliwińskiej może być inspiracją dla poszukiwań innych rodzin, wciąż niemających pełnych informacji o losach swoich bliskich.

W najnowszym, 98 numerze „Karty” przedstawiamy działalność Międzynarodowej Służby Poszukiwań, a także tekst pani Agnieszki Śliwińskiej „Domknięcie losu”. Premiera już 12 lutego!