23 lipca rozpoczął się nabór do II edycji programu „Organizacje pozarządowe bibliotekom” w Programie Rozwoju Bibliotek (PRB). Zapraszamy do ubiegania się o udział w naszym projekcie „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej” (CATL) uczestników II rundy PRB.!cut!
Zapraszamy do zanurzenia się w przeszłości i spojrzenia na historię regionu oczami mieszkańców. Z dzienników, pamiętników, listów, kronik, zdjęć, osobistych dokumentów i relacji świadków – z Twoją pomocą – powstanie lokalne archiwum cyfrowe. Biblioteka stanie się pionierem w odkrywaniu i dokumentowaniu historii regionu, digitalizowaniu i upowszechnianiu materiałów źródłowych.
Już 60 bibliotek podjęło wyzwanie utworzenia lokalnego archiwum historycznego w swojej gminie. Owocami projektu są: 4000 unikatowych źródeł historycznych udostepnianych na stronach CATL, wydarzenia kulturalne (wystawy, spotkania itp.) oraz relacje medialne i publikacje.
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji podsumowującej przebieg I rundy projektu CATL oraz podsumowania tematycznego zbiorów CATL po około roku działania projektu.
Włącz swoją bibliotekę do sieci CATL - www.archiwa.org - która pomoże promować nową role i funkcję biblioteki, historię lokalną, Waszą gminę.
Zobacz, jak wiele możesz dać swojej społeczności: na stronie www.archiwa.org znajdziesz strony bibliotek już biorących udział w projekcie, a na www.blog.archiwa.org zapis doświadczeń ponad stu dwudziestu bibliotekarzy zaangażowanych w tworzenie CATL.
Projekt polega na…
- szkolenie i wsparcie (merytoryczne i techniczne) Ośrodka KARTA;
- tworzenie archiwum – pozyskiwanie i opracowywanie materiałów historycznych przez biblioteki;
- wirtualizacja i wykorzystanie zbiorów;
- szerzenie wiedzy i umiejętności.
- jak gromadzić, opisywać, przechowywać materiały źródłowe;
- jak wolno (aspekt prawny i etyczny) i można (sposoby, metody, techniki) je wykorzystywać, przetwarzać, upowszechniać;
- jak pozyskiwać źródła metodą oral history – nagrywania świadków historii.
- digitalizacji materiałów, by potem w pełni móc wykorzystać je w profesjonalnych publikacjach, wystawach, prezentacjach, internecie;
- obsługi strony internetowej CATL, na której będziesz mógł prezentować pozyskane zbiory;
- budowania sojuszy i zdobywania współpracowników - zarówno tych, którzy mogą być potencjalnymi dostarczycielami materii historycznej, jak i tych, którzy pomogą przy realizacji projektu.
Dotychczasowi uczestnicy naszego projekt CATL mówią:
Szczegóły naszej oferty są zawarte tutaj
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu!
(ak)