Nabór do projektu „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej” (dla bibliotek z II rundy PRB)!

23 lipca rozpoczął się nabór do II edycji programu „Organizacje pozarządowe bibliotekom” w Programie Rozwoju Bibliotek (PRB). Zapraszamy do ubiegania się o udział w naszym projekcie „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej” (CATL) uczestników II rundy PRB.!cut!

Zapraszamy do zanurzenia się w przeszłości i spojrzenia na historię regionu oczami mieszkańców. Z dzienników, pamiętników, listów, kronik, zdjęć, osobistych dokumentów i relacji świadków – z Twoją pomocą – powstanie lokalne archiwum cyfrowe. Biblioteka stanie się pionierem w odkrywaniu i dokumentowaniu historii regionu, digitalizowaniu i upowszechnianiu materiałów źródłowych.

Już 60 bibliotek podjęło wyzwanie utworzenia lokalnego archiwum historycznego w swojej gminie. Owocami projektu są: 4000 unikatowych źródeł historycznych udostepnianych na stronach CATL, wydarzenia kulturalne (wystawy, spotkania itp.) oraz relacje medialne i publikacje.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji podsumowującej przebieg I rundy projektu CATL oraz podsumowania tematycznego zbiorów CATL po około roku działania projektu.

Włącz swoją bibliotekę do sieci CATL - www.archiwa.org - która pomoże promować nową role i funkcję biblioteki, historię lokalną, Waszą gminę.

Zobacz, jak wiele możesz dać swojej społeczności: na stronie www.archiwa.org znajdziesz strony bibliotek już biorących udział w projekcie, a na www.blog.archiwa.org zapis doświadczeń ponad stu dwudziestu bibliotekarzy zaangażowanych w tworzenie CATL. 
 

Projekt polega na…

Zaangażowaniu kolejnych 50 bibliotek w tworzenie nowych Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej (CATL). Projekt CATL składa się z czterech komponentów, które w znacznej części występują równolegle:  
  • szkolenie i wsparcie (merytoryczne i techniczne) Ośrodka KARTA;
  • tworzenie archiwum – pozyskiwanie i opracowywanie materiałów historycznych przez biblioteki;
  • wirtualizacja i wykorzystanie zbiorów;
  • szerzenie wiedzy i umiejętności. 
Szkolenie
 
Trzydniowe szkolenie dla uczestników programu obejmie zagadnienia tworzenia i prowadzenia społecznego archiwum historycznego. Podczas zajęć dowiesz się:
  • jak gromadzić, opisywać, przechowywać materiały źródłowe;
  • jak wolno (aspekt prawny i etyczny) i można (sposoby, metody, techniki) je wykorzystywać, przetwarzać, upowszechniać;
  • jak pozyskiwać źródła metodą oral history – nagrywania świadków historii.
Dzięki części warsztatowej zajęć poznasz zasady:
  • digitalizacji materiałów, by potem w pełni móc wykorzystać je w profesjonalnych publikacjach, wystawach, prezentacjach, internecie;
  • obsługi strony internetowej CATL, na której będziesz mógł prezentować pozyskane zbiory;
  • budowania sojuszy i zdobywania współpracowników - zarówno tych, którzy mogą być potencjalnymi dostarczycielami materii historycznej, jak i tych, którzy pomogą przy realizacji projektu. 
Jeśli temat szczególnie Cię zainteresuje, przybliżymy Ci także zasady obsługi dLibry – programu, za pomocą którego najcenniejsze materiały lokalne będą przesyłane do Biblioteki Cyfrowej CATL.  
 
Dodatkowo przeprowadzony zostanie blok szkoleniowy: jak pracować z materiałami źródłowymi dotyczącymi „praw człowieka”. Jest to propozycja Ośrodka KARTA, aby biblioteki włączyły do misji edukacji kulturalno-obywatelskiej swoich społeczności także tę dziedzinę. 
 

Dotychczasowi uczestnicy naszego projekt CATL mówią:

„Najważniejsze, co wydarzyło się dla mnie w projekcie CATL, to zaangażowanie społeczności gminnej, która docenia, to co się robi i wspiera w działaniach. W pewien sposób CATL zintegrowało przy bibliotece ludzi.”

„Projekt będę kontynuować, ponieważ jest na niego zapotrzebowanie w naszym środowisku, sami czytelnicy pomagają w pozyskaniu, gromadzeniu i opracowaniu dokumentów. Ciekawe wystawy, spotkania z historią gromadzą wielu pasjonatów historii regionu. Wzrósł prestiż biblioteki w środowisku, co przyczyniło się do zwiększenia oferty czytelniczej i pozyskaniu większej liczby użytkowników biblioteki.” 
 
wypowiedzi uczestniczek programu CATL (I runda PRB)
 
„Jesteśmy zespołem dynamicznych działaczy lokalnych, którzy są zafascynowani miejscową historią, tradycją i kulturą − taki tekst powitał mnie na stronie bloga HistoriaBrzeska.pl, relacjonującego prace Brzeskiego Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Z bloga dowiedziałam się, jak ocalał browar Okocim i gdzie ukryto przed Niemcami warzelnię!”
 
poszukiwaczka ciekawostek historycznych, podróżniczka
 
„Dzięki projektowi CATL wspomnienia mego ojca będą mogli przeczytać wszyscy mieszkańcy Braniewa. Młodzi dowiedzą się, jak wyglądało nasze miasto w latach 50. XX w.” 
 
ofiarodawca materiałów
 
„Przypadkowo trafiłam na stronę ze zdjęciami, siedziałam i oglądałam prawie do rana, aż mąż zwrócił mi uwagę. Dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam, nie wiedziałam np. że dom naprzeciwko stadionu był domem lekarza.”
 
osoba pochodząca z miejscowości, gdzie realizowany jest projekt CATL, obecnie mieszkająca w Niemczech

Szczegóły naszej oferty są zawarte tutaj

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu!

Kontakt: 
Agnieszka Kudełka
tel. (22) 844 10 55
Skype: agnieszkakudelka

(ak)