"Mrówka w słoiku" Poliny Żerebcowej w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus!

piątek, 13 Września, 2019
logo Angelus

Z radością informujemy, że książka Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004 Poliny Żerebcowej znalazła się w ścisłej czołówce Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzcę poznamy 19 października podczas gali w Teatrze Capitol.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsza nagroda dla książek prozatorskich pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności. Organizatorem i fundatorem nagrody jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Pierwszym laureatem Nagrody został w 2006 roku ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz, w kolejnych latach laur odbierali m.in. Austriak Martin Pollack, Węgier Péter Esterházy, Białorusinka Swietłana Aleksijewicz, Rumun Varujan Vosganian, czy, jak w 2018 roku, Polak Maciej Płaza. 

Książki wybrało jury Angelusa w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), prof. Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, prof. Małgorzata Szpakowska oraz prof. Piotr Śliwiński.