Konferencja naukowa Kresowianie na Górnym Śląsku

28 października w Willi Caro odbędzie się konferencja naukowa Kresowianie na Górnym Śląsku współorganizowana przez Muzeum w Gliwicach oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.!cut! Konferencja ta jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie Gliwiccy Kresowianie, nad którą Ośrodek KARTA objął patronat medialny.

Ekspozycja będzie trwać do 26 grudnia 2010 i przedstawi życie na wschodnich obszarach II Rzeczpospolitej, przymusową emigrację Kresowian z ich dawnej ojczyzny, a także wpływ mieszkańców Kresów na powojenny kształt Gliwic, a w szczególności ich wkład w rozwój Politechniki Śląskiej.

Wystawa przybliży życie Gliwiczan przybyłych do miasta ze Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, Wilna oraz wielu innych wschodnich miejscowości.

W Willi Caro będzie można zobaczyć liczne pamiątki rodzinne związane z Kresami, historyczne i współczesne fotografie. Na wystawie zaprezentowane zostaną także oryginały oraz kopie archiwalnych dokumentów, których część udostępniona zostanie po raz pierwszy. Niezwykle ciekawym elementem ekspozycji będą materiały audiowizualne, m.in. filmy dokumentalne oraz archiwalne nagrania.

W dniu otwarcia odbędzie się promocja publikacji „Gliwiccy Kresowianie” a 27 i 28 października Konferencja naukowa „Kresowianie na Górnym Śląsku”.

Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl
info@muzeum.gliwice.pl

Na zdjęciu: Przejazd rodziny Wysockich ze Lwowa do Bytomia, 1945 r. Fot. Tadeusz Wysocki, własn. Janusz Wysocki.

Zaproszenie >>

Program konferencji >>

(hs, mk)