Kolekcja Jana Lityńskiego (1946–2021) – uczestnika Marca 68, działacza opozycji demokratycznej, w latach 1976–80 współzałożyciela, autora i redaktora związanych z KOR-em pism: „Biuletynu Informacyjnego”, „Robotnika” i „Krytyki”; od 1977 członka Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, działacza i doradcy władz NSZZ „Solidarność”, internowanego w Białołęce oraz aresztowanego w procesie członków KOR-u, uczestnika Okrągłego Stołu, od 1989 roku posła na Sejm X, I, II i III kadencji; doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi – przekazana została przez żonę Elżbietę Bogucką-Lityńską do Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA wiosną 2023.
Kolekcja składa się z materiałów z całego życia Jana Lityńskiego. Są to: dokumenty szkolne z lat 50. i 60.; notatki osobiste; korespondencja z lat 50.–90. w tym z Teresą Bogucką, Barbarą Toruńczyk, Barbarą Weigl, Martą Petrusewicz, Wiktorem Holsztyńskim oraz z matką; materiały związane z Marcem 68 (m.in. postanowienie o przedłużeniu aresztu tymczasowego, karta wstępu na salę rozpraw, zapiski z Centralnego Więzienia w Warszawie z 1968 roku, wycinki prasowe); świadectwo z więzienia w Strzelcach Opolskich; materiały dotyczące skreślenia Jana Lityńskiego z listy studentów UW, pokwitowania przeszukań mieszkania w latach 70. i 80.; dokumentacja związana z pracą zawodową; materiały KOR, KSS „KOR”, ROPCiO (m.in. oświadczenia, komunikaty); materiały matki, Reginy Lityńskiej z domu Lorenc (m.in. życiorys, dokumenty pracy zawodowej, zapis rozmowy z Reginą Lityńską, korespondencja; materiały osobiste ojca, Ryszarda Lityńskiego; około 200 fotografii z lat 40.–90. oraz album ze zdjęciami rodzinnymi z 1946 roku oraz z okresu dzieciństwa Jana Lityńskiego.
Naszą intencją jest nie tylko zabezpieczenie powierzonych materiałów, ale również opracowanie ich i wydanie wyboru tekstów w formie książkowej.
Pomóżcie nam utrwalić dzieło życia Jana Lityńskiego i dopełnić Jego autobiografię! Będziemy wdzięczni za wpłaty na nr konta:
90 2030 0045 1110 0000 0415 5420 – z dopiskiem: Jan Lityński.
Osoby posiadające w swych zbiorach listy bądź innego typu teksty Jana Lityńskiego, które mogłyby zostać zacytowane w książce, zapraszamy do kontaktu z redaktorką KARTY Aleksandrą Bellwon: a.bellwon@karta.org.pl
Fot. Katarzyna Januszewska / Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA