Kolejne zdjęcia Ireny Jarosińskiej dostępne online

piątek, 29 Listopada, 2019
fotografia autorstwa Ireny Jarosińskiej - plaża nad Wisłą

Irena Jarosińska (1924-1996) była jedną z pierwszych i najważniejszych w powojennej Polsce fotoreporterek oraz aktywną animatorką sztuki. Pracowała dla prestiżowych czasopism ilustrowanych „Świat” i „Polska”, inicjowała wystawy, happeningi, dyskusje, była mentorką młodych fotografów.

Spuścizna Ireny Jarosińskiej została przekazana Ośrodkowi KARTA w 2004 roku. W toku kilkuetapowych prac została uporządkowana, zabezpieczona w materiałach archiwizacyjnych i zinwentaryzowana. Ponadto w latach 2011-2016 wyselekcjonowaliśmy, opracowaliśmy i opublikowaliśmy online prawie 12 tys. zdjęć.

W 2019 roku kontynuowaliśmy prace nad archiwum fotografki. Wybraliśmy, zeskanowaliśmy i opracowaliśmy 1792 zdjęcia jej autorstwa. Opisane fotografie ukazują m.in. ludzi kultury z lat 50.-80. (artystów Mariana Bogusza, Henryka Stażewskiego, fotografów Zbigniewa Dłubaka i Wiesława Prażucha, aktorki Maję Komorowską, Grażynę Barszczewską, Alinę Janowską), przedstawienia teatralne (m.in. „Dziady” Adama Mickiewicza w Tetrze Starym w Krakowie), wystawy (m.in. argentyńskiego artysty Julio Le Parca w Warszawie), fotoreportaże z różnych miast Polski, w tym Warszawy, Krakowa, Kazimierza Dolnego, wreszcie eksperymenty fotograficzne i fotomontaże Jarosińskiej.

Wszystkie opracowane zdjęcia są dostępne na stronie: https://www.foto.karta.org.pl/nasze-zbiory/kolekcje/ok_0500_jarosinska_irena,345.html

Wybrane zdjęcia można zobaczyć w krótkim montażu: https://www.youtube.com/watch?v=gIvw4UerdKc&list=PLwE7YlRPJyczJhxpzLX2RQhFfMcsAZ8gP&index=14&t=0s

 

Informacje grantowe 

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Partnerzy 
logo ZAIKS