KARTA nr 1 na XX Targach Książki Historycznej w Warszawie - rarytas antykwaryczny!

Serdecznie zapraszamy 26 listopada (sobota) od godz. 12.00 do 13.00 na spotkanie ze Zbigniewem Gluzą, (współ)założycielem Ośrodka KARTA, który opowie o jego początkach oraz będzie podpisywać reprint „naziemnej  Karty nr 1”!cut!.

Okazją do wznowienia pierwszej „naziemnej” „Karty” jest przypadające na początku przyszłego roku 30-lecie skupionego wokół niej środowiska, które zainicjowało swą działalność 4 stycznia 1982 drukiem podziemnej, jednokartkowej gazetki powstałej w proteście przeciw wprowadzeniu stanu wojennego i noszącej tytuł „Karta” (w tytule nawiązanie do formy-kartki, ale także Karty 77 i Karty Praw Człowieka...).

Wydawany właśnie reprint „Karty” nr 1 – to od wielu lat niedostępny w sprzedaży, pożądany – wręcz rarytas antykwaryczny! Numerem tym, datowanym na styczeń 1991, „Karta” debiutowała na legalnym rynku – po dziewięciu latach funkcjonowania w obiegu podziemnym. Wraz z tym debiutem dookreślona została jej formuła – jako „pisma o tożsamości”; najpierw krótko miesięcznika, a następnie kwartalnika – poświęconego historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku.

W pierwszym numerze – wśród czterech głównych bloków tematycznych – Rewolucja Atamana – pasjonujący, wręcz „bondowski” zapis wspomnień młodziutkiego Polaka, który współprzewodził rewolucji lutowej w Moskwie (1917), będąc wówczas oficerem w wojsku rosyjskim.

Reprint „Karty” nr 1 z autografem założyciela KARTY do nabycia na stoisku!

Godziny otwarcia targów: 24-27.11.2011, od czwartku do niedzieli, w godz. 10.00–18.00

Adres: Targi Książki Historycznej, Arkady Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie, pl. Zamkowy 4.