Jednostka w wirach historii. Losy indywidualne w uniwersalnym przekazie literatury faktu

poniedziałek, 20 Maja 2019
baner zaproszenie

Ośrodek KARTA już po raz trzeci zrealizuje autorską akcję promocji czytelnictwa „Jednostka w wirach historii”. Podczas edycji w 2017 roku odwiedzono 5 miast w Polsce. Miejscowym bibliotekom przekazano wtedy pakiety publikacji wydawnictwa Ośrodka KARTA. Na otwartych spotkaniach publiczność mogła poznać szczegóły dotyczące specyficznego, uprawianego przez Ośrodek KARTA sposobu pracy z historią. Zostały także zaprezentowane fragmenty wydawnictw źródłowych tematycznie powiązanych z regionem.

W zeszłym roku akcję przeprowadzono w trzech miejscowościach, a scenariusz działania został rozbudowany i uatrakcyjniony. Tematem podstawowym była sytuacja jednostki wobec totalitaryzmów. Do projektu zaproszona została młodzież – otwarte spotkania o charakterze prezentacji multimedialnej poprzedzone zostały warsztatami edukacyjno-teatralnymi dla uczniów, prowadzonymi przez animatorki z Teatru Ochoty w Warszawie: Alicję Brudło i Hannę Kłoszewską.

Celem warsztatów było:

  1. uruchomienie krytycznego i twórczego myślenia
  2. poznanie sytuacji jednostki wobec mechanizmów totalitaryzmu i wojny, ze szczególnym uwzględnieniem losów mieszkańców obecnych Ziem Zachodnich i Północnych
  3. uruchomienie dyskusji na takie tematy jak: tożsamość regionalna, kulturowa i narodowa, sytuacje graniczne, bohaterstwo i odwaga, relacje ofiara-oprawca oraz przejścia pomiędzy tymi statusami
  4. zapoznanie uczestników z osobistymi zapisami świadków historii

Podsumowując warsztaty Alicja Brudło przyznała, że:

Po raz pierwszy zobaczyłam, jak silne jest połączenie teatru i historii właśnie w działaniach z młodzieżą. Wchodząc do szkoły wiedzieliśmy, że to nie będzie lekcja historii, że to będzie lekcja wyobraźni. Teatr ze swoimi narzędziami pomaga młodzieży w przejściu właśnie na taki poziom - próbując zrozumieć przez teatr indywidualne historie, opisane w publikacjach Ośrodka KARTA, przechodzą na poziom rozumienia mechanizmów historii przez własną perspektywę.

Wyniki warsztatów przedstawiano kolejnego dnia na spotkaniu z szerszą publicznością, na którym prezentowano także fragmenty publikacji wydawnictwa Ośrodka KARTA w wykonaniu artystów Teatru Ochoty. 

Poniżej link do filmu, w którym akcję podsumowują: autorka scenariusza projektu - Aleksandra Janiszewska oraz animatorka z Teatru Ochoty - Alicja Brudło.

W maju Ośrodek KARTA pojawi się z akcją „Jednostka w wirach historii" w dwóch miastach:

- w Myślenicach

WARSZTATY: 22 maja

I Liceum Ogólnokształcące im. T.Kościuszki w Myślenicach
ul. Jagiellońska 8
32-400 Myślenice  

SPOTKANIE: 23 maja godz.17:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach
ul. Adama Mickiewicza 17
32-400 Myślenice   

plakat Myślenice

- w Żorach

WARSZTATY: 27 maja

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach
ul. Powstańców 6
44-240 Żory

SPOTKANIE: 28 maja godz.17:00

Miejski Ośrodek Kultury w Żorach
ul. Dolne Przedmieście 1
44-240 Żory

plakat Żory

Informacje grantowe 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy 
logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego