HistoryLab: Pamięć dla edukacji

piątek, 19 Sierpnia 2022

Uwaga: Nowy termin zgłoszeń - 15 września!

Chcesz przeprowadzić wirtualne oprowadzanie na temat historii Żydów w twojej miejscowości, ale nie wiesz jak i co jest technicznie możliwe? 

Chcesz stworzyć cyfrową mapę miejsc pamięci dla osób z niepełnosprawnościami, ale nie wiesz jak ją wypromować?

Masz plan realizacji cyfrowej gry dla dzieci na temat z II wojny światowej, ale brakuje ci środków na jej sfinansowanie?

Masz pomysł na projekt dla konkretnej grupy, która dzięki niemu może zrozumieć wybrany fenomen historyczny lepiej, ale nie wiesz jak przeprowadzić go online?

Aplikuj koniecznie do udziału w cyfrowym HistoryLab! Szukamy pomysłów na projekty i prototypów projektów, które dotyczą edukacji w sferze pamięci i kultur pamięci, a także dają możliwość skorzystania z nich różnym społecznym grupom.

Projekty, które zgłoszą zarówno pojedyncze osoby jak i zespoły (do 4 osób), otrzymają konsultacje prowadzone przez ekspertów z obszarów historia, kultura pamięci, media i projektowanie, IT oraz promocja.

Co powinnaś/powinieneś wiedzieć?

  • HistoryLab: Pamięć dla edukacji odbędzie się online w dn. 23-25 września 2022.
  • Aplikować mogą zarówno pojedyncze osoby jak i zespoły (do 4 osób) z Niemiec, Polski, Ukrainy i Mołdawii. Zespoły mogą składać się z historyczek/historyków, nauczycielek/nauczycieli, współpracowniczek/współpracowników muzeów, przedstawiecieli organizacji pozarządowych, dziennikarek/dziennikarzy, studentów, projektantów i specjalistów IT.
  • Warsztaty będą tłumaczone na angielski, ukraiński, polski i rumuński. Konsultacje będą się odbywały po angielsku (dobra znajomość angielskiego jest konieczna przynajmniej u jednej osoby w zespole).
  • Podczas laboratorium będziesz mógł rozwinąć swój projekt i stworzyć prototyp lub popracować nad implementacją swojego prototypu.

Co możesz zyskać?

  • Otrzymasz inspirację, która pomoże Ci rozwinąć Twój projekt, oraz będziesz mogła/mógł skonsultować swój projekt z ekspertami i specjalistami w obszarach projektowanie, programowanie, zarządzanie projektami oraz PR.
  • Jury wybierze 4 do 5 projekty zwycięskie, które otrzymają wsparcie finansowe (pomiędzy 2.500 a 3.500 euro) na ukończenie swojego projektu. Zwycięzcy będą mieli czas do grudnia 2022 na dokończenie produktów swoich projektów, które będą wówczas opublikowane na stronie about-history.info.

Kto może aplikować?

Rekrutacja na HistoryLab: Pamięć dla edukacji jest otwarta. Każdy, kto chce wziąć udział, powinien wypełnić formularz online do 15 września 2022.

Organizatorzy

Partnerzy Sieci Cyfrowej Historii (Digital History Network) która jest platformą dla organizacji, projektów i inicjatyw, używających cyfrowych mediów do analizy wydarzeń historycznych, prowadzenia badań, wizualizacji i odzwierciedlania danych związanych z przeszłością. Partnerzy sieci zrealizowali kilka projektów, w ramach których inicjowali dialog między multiplikatorami edukacji historycznej w celu wymiany poglądów na temat konkurujących z sobą narracji dotyczących Drugiej Wojny Światowej z różnych perspektyw i jak dostosować innowacyjne metody cyfrowe prezentacji informacji do kultur pamięci.
Projekt jest realizowany przez Ośrodek Międzynarodowej Edukacji i Spotkań (Internationales Bildungs- und Begegnungswerk gGmbH, IBB Dortmund), we współpracy z Narodowym Towarzystwem Młodych Historyków z Mołdawii, NGO Instytutem Strategii i Inicjatyw Społecznych z Ukrainy oraz Fundacją Ośrodka KARTA, a finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN.
Odwiedź naszą platformę Sieci Cyfrowej Historii (Digital History Network): https://about-history.info.

Kontakt:

Pytania można kierować do Dariji Fabijanic z IBB Dortmund: fabijanic@ibb-d.de lub wiknau@gmail.com (Ukraina) lub sergiu_musteata@yahoo.com (Mołdawia) lub a.kudelka@karta.org.pl (Polska)

#civilsocietycooperation