„Historie Ocalone” przez cały sierpień w Starym Browarze w Poznaniu

Ośrodek KARTA i Firma Fortis „Nowy Stary Browar” zapraszają na opowieść o historii i pamięci czyli wystawę zdjęć Zorka Project „Historie ocalone”, prezentowaną w sierpniu w Atrium Starego Browaru w Poznaniu. !cut!

Dzięki współpracy z firmą Fortis „Nowy Stary Browar” zaistniała możliwość prezentacji wystawy i ogólnopolskiego projektu Pogotowia Archiwalnego (www.pogotowiearchiwalne.pl), któremu ekspozycja jest poświęcona. Zaproszenie przez Ośrodek KARTA do projektu Moniki Bereżeckiej i Moniki Redzisz (Zorka Project) przyniosło realizacje, których efekty wniosły nową jakość w fotograficznym mówieniu o historii.

Dla artystek było to również nowe doświadczenie. „Do tej pory rzadko zdarzało nam się przeprowadzać wywiady ze starszymi ludźmi. Na tle ich opowieści to, co przytrafia się teraz, nabiera zupełnie innego wymiaru, maleje, staje się takie lekkie, w porównaniu z ciężarem tamtych doświadczeń. Najczęściej opowiadania starych ludzi nie są dobrze odbierane przez młodych, którzy mają wrażenie archaiczności, powtarzalności (znów ta II wojna światowa...) albo przesady. Ale w tym projekcie słowom towarzyszyły dawne zdjęcia, pocztówki, listy, które świadczyły, że tak rzeczywiście było. Ale nie pamięć albo jej zawodność była dla mnie najważniejsza, tylko sam upływ czasu: to, że ta mała dziewczynka na zdjęciu to właśnie ta osoba, z którą teraz rozmawiam; i nagle jak na dłoni widać było całe jej życie. – tak o pracy nad projektem opowiada Monika Redzisz z Zorka Project.

Wystawa inspirowana działalnością prowadzonej przez Ośrodek KARTA od 2007 roku akcji Pogotowia Archiwalnego, opiera się na połączeniu zdjęć i tekstów zawierających historie opowiedziane przez sfotografowane postaci. Zorka  Project przedstawiają dziesięć osób, które przekazały swoje archiwalia w ramach Pogotowia. Ta wystawa jest ukłonem, składanym wszystkim darczyńcom. Poznajemy sportretowanych, a często po raz pierwszy opowiedziane wspomnienia, spisane i opracowane przez jedną z autorek — Monikę Redzisz. Każdy z bohaterów Historii ocalonych wybrał ze swoich archiwaliów coś szczególnie bliskiego. Dodatkowo wspomina o tym. Portret i historia życia nie dłuższa niż strona A4.

Wystawa czynna jest do końca sierpnia 2009.

Atrium Starego Browaru w Poznaniu
ul. Półwiejska 32