Finał XIV edycji konkursu „Historia Bliska”

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią serdecznie zapraszają na uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom XIV ogólnopolskiego konkursu „Historia Bliska”. Wydarzenie odbędzie się 31 maja 2010 o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie !cut!

O godz. 14.30 organizatorzy zapraszają do Domu Spotkań z Historią Domu (ul. Karowa 20, Warszawa) na słodki poczęstunek i prezentację prac.

Na tegoroczną XIV edycję konkursu „Historii Bliskiej”, zgłoszonych zostało ogółem 413 prac od 702 uczniów (w kategoriach: indywidualnej i zespołowej). Jury wyłoniło nominowanych. Wśród nich znaleźli się uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Białymstoku, Brzozowie, Gliwicach, Głogowie, Grudziądzu, Jarosławiu, Jaśle, Kaliszu, Koszalinie, Koszycach Wielkich, Kościanie, Krakowie, Leśnie, Luboniu, Nowej Białej, Otwocku, Ostrzeszowie, Radomiu, Rawiczu, Rogowie, Sokółce, Szczecinie, Świdniku, Warszawie, Wartkowicach, Włodawie, Zawadzkiem, Zwoleniu, Żaganiu, Żarach, Żywcu. Ich nazwiska znajdą Państwo na stronie internetowej www.historiabliska.pl.
 
Pełny komunikat Jury zostanie ogłoszony na stronie www.karta.org.pl oraz www.historiabliska.pl w dniu finału, w godzinach popołudniowych. 1 czerwca 2010 prześlemy informację prasową podsumowującą konkurs.

„Historia Bliska” to program edukacyjny realizowany przez Ośrodek KARTA (przy współpracy i wsparciu finansowym innych organizacji i instytucji) od 1996 roku. W czternastu dotychczasowych edycjach konkursu — dla młodzieży szkół ponadpodstawowych na historyczną pracę badawczą — wzięło udział blisko 13 tys. uczniów. Plon konkursu to kilkadziesiąt tysięcy relacji świadków, dokumentów, fotografii — składających się na panoramiczny obraz XX wieku, pokazanego z perspektywy lokalnych społeczności.

Konkurs jest elementem sieci EUSTORY (www.eustory.org) skupiającej organizatorów konkursów z 20 krajów europejskich.

XIV edycja konkursu współorganizowana i współfinansowana jest przez Fundację Wspomagania Wsi, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Od września 2005 w ramach projektu działa portal „Uczyć się z historii” (www.uczyc-sie-z-historii.pl; www.edukacjahistoryczna.pl), w którym prezentowane są projekty historyczne realizowane w szkołach i w ramach edukacji pozaszkolnej, a także artykuły, materiały, fotografie itp. dotyczące doświadczenia totalitaryzmów XX wieku.