Filmowy reportaż I jest nowe życie.

Krótki dokument Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora I jest nowe życie to reportaż będący zapisem wizyty Henryka Schönkera w jego rodzinnym mieście Oświęcimiu.!cut!

Ta wzruszająca podróż autora książki pt. Dotknięcie anioła odbyła się w czerwcu 2011 przy okazji promocji trzeciego, rozszerzonego wydania książki. W filmie bohater powraca po raz pierwszy od wielu lat do swojego rodzinnego domu, modli się na grobach swoich przodków, jedzie na teren przedwojennej rodzinnej Fabryki Agrochemii oraz na stację kolejową, na której słynny rabin Gere Rebe pobłosławił rodzinę Schönkerów, co miało ochronić   bohatera i jego  najbliższych przed Holokaustem.  To nostalgiczna, a jednocześnie pełna humoru opowieść o przedwojennej historii rodziny Schönkerów i jej późniejszych losach, aż do przymusowego wyjazdu z Polski. Materiał ilustrowany jest ikonografią rodzinną i zdjęciami przedwojennego Oświęcimia. Bohater filmu daje w nim niezwykłe świadectwo tego, że możliwe jest nowe szczęśliwe życie po Holokauście.

Realizacja – Agnieszka Uścińska, Jarosław Wątor. Zdjęcia – Jarosław Wątor
 
Henryk Schönker urodził się w 1931 roku w Krakowie w rodzinie artysty malarza Leona Schönkera. W 1937 roku rodzina przeniósła się do Oświęcimia.  Leon Schönker był ostatnim przewodniczącym gminy żydowskiej w Oświęcimiu. Po wojnie Henryk ukończył Politechnikę Krakowską. W roku 1955 roku wyjechał wraz z rodziną do Wiednia. W 1961 roku wyemigrował do Izraela, gdzie aż do emerytury pracował w przemyśle lotniczym. Jego żona Helena pochodzi z okolic Radomia. Mieszkają w Tel Awiwie, mają trzy córki i dziesięcioro wnucząt. Od 1979 roku maluje obrazy. W 2001 roku spisał swoje wspomnienia, które zostały wydane przez Ośrodek KARTA. W 2011 roku nakładem OK i DSH ukazało się III rozszerzone wydanie Dotknięcia anioła we wzniowionej serii "Żydzi polscy". Książka to pasjonującą historia żydowskiego chłopca ocalałego z Holokaustu, a zarazem nieznana karta historii –  czy Oświęcim mógł stać się punktem masowej emigracji Żydów, a nie miejscem Zagłady? Za Dotknięcie anioła Henryk Schönker Nagrodę Historyczną „Polityki” 2006. W 2011 ukazała się nakładem wydawnictwa Poligraf następna książka Henryka Schönkera Szeptane słowa. Nauki Zagłady i Cierpienia.

Projekcja filmu odbędzie się podczas spotkania poświęconego serii wydawniczej Ośrodka KARTA i DSH „Żydzi polscy” (2 grudnia, godz. 18:00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20).