Film pt. Mordy. Dom na końcu szosy. Pałac i miasteczko.

piątek, 3 Grudnia 2021

Kontynuujemy publikację (poprzedzonego trailerem) 3-odcinkowego cyklu filmowego pt. “Mordy. Dom na końcu szosy”, który jako całość stanowi plastyczny obraz społeczności Mordy, niewielkiej miejscowości na wschodzie Polski, na tle wielkich wydarzeń w pierwszej połowie XX wieku.

Udostępniamy drugi film z cyklu „Mordy. Dom na końcu szosy” pt. Pałac i miasteczko. W tym odcinku opowiadamy o ,,maleńkiej mojej mieścinie” i ziemiańskim pałacu, a także, jak pałac i miasteczko mieściły się w piłsudczykowskiej WIELKIEJ Polsce. Czy ich mieszkańcy żyli razem, czy też tylko obok siebie? Czy były to światy równoległe, czy też przenikały się? Jakie wydarzenia, święta, idee mogły łączyć, a jakie dzieliły?

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Publikacji filmów towarzyszy seria konkursów adresowanych do czytelników - inspirujących do lektury dwóch nowo wydanych publikacji KARTY: „Dom w Mordach. Rodzina Przewłockich 1912-1944” oraz „Portret zbiorowy miejscowości Mordy 1912-1944” (to broszura, którą można bezpłatnie pobrać tutaj)

#małaojczyzna #podróż #tęsknota #KONKURS!

Czasem trzeba wyjechać, żeby pojąć, co się miało w domu. Do sąsiedniego miasteczka albo... do Azerbejdżanu – żeby dostrzec, jak ładny był staw i droga... pod Siedlcami.

Ogłaszamy konkurs! Za czym tęsknicie w trakcie swoich wyjazdów? Małym lub wielkim, „ojczystym” polskim czy po prostu ,,zwykłym’’ Waszym – piszcie!

3 najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy zestawem 3 książek: „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk” Virgilii Sapiehy; „Odzyskać przyszłość. Wspomnienia z ucieczki przed totalitaryzmami” Sigrid Undset oraz oczywiście „Dom w Mordach”!

Na odpowiedzi czekamy pod tym postem do piątku 10 grudnia do 23.59! Wyniki ogłosimy w poniedziałek, 13 grudnia w komentarzu.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj

Ostatnia historia filmowa będzie dotyczyć mieszkańców miasteczka, Polaków i Żydów, mężczyzn, kobiet i dzieci!

Stay tuned!

Informacje grantowe 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury