Dzień Darczyńcy Pamięci Ośrodka KARTA

6 kwietnia 2018 Ośrodek KARTA po raz czwarty zorganizował Dzień Darczyńcy Pamięci, aby podziękować tym, którzy ofiarowując własne zbiory dbają o pamięć swoich rodzin, środowisk i czasów, w których żyli. !cut!

W trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy aż 115 osób zdecydowało się przekazać swoje zbiory Ośrodkowi KARTA w Warszawie. Fragment własnej historii w naszym archiwum złożyły osoby publiczne i zwyczajni świadkowie niezwykłych czasów. Ich dzienniki, dokumenty, wspomnienia, fotografie oraz nagrania dołączyły do największego w Polsce archiwum społecznego. 

6 kwietnia 2018 w Domu Spotkań z Historią podziękowania z rąk Prezesa Ośrodka KARTA Zbigniewa Gluzy otrzymało 115 osób. W trakcie uroczystości zostały zaprezentowane zbiory złożone w Ośrodku KARTA w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Fragmenty wspomnień przekazanych w ubiegłym roku odczytali pisarze Agata Tuszyńska i Wojciech Widłak. 

Do naszego Archiwum zapraszamy kolejnych Darczyńców, którzy chcieliby, aby ich materiały były odpowiednio zabezpieczone, opracowane oraz służyły badaczom różnych dziedzin i twórcom.

W Ośrodku KARTA znajduje się największe archiwum społeczne w Polsce. Od ponad trzydziestu lat gromadzi zbiory dotyczące XX wieku, które nie tylko odtwarzają konkretne wydarzenia, ale też postawy wobec okoliczności historycznych i losy pojedynczych osób. 1500 metrów bieżących dokumentów, dzienników, wspomnień, 5500 nagrań, 300 000 fotografii pomagają dojrzeć wiele wątków historii XX wieku nieobecnych w innych archiwach.

Można u nas znaleźć prawdziwe unikaty, jak np. wpisaną na listę UNESCO „Pamięć Świata” kolekcję „Solidarność – narodziny ruchu”, która zawiera dokumenty pokazujące działalność NSZZ Solidarność. W naszym Archiwum znajduje się także jeden z największych zbiorów bibuły, czyli wydawnictw podziemnych, które wychodziły poza zasięgiem cenzury w latach 1976–1990. Są także kolekcje słynnych artystów, jak np. fotografki Ireny Jarosińskiej i reżysera Macieja Drygasa oraz spuścizny m.in. Stefana Kisielewskiego, Stanisława Cat-Mackiewicza czy Jacka Kuronia. Nasze archiwum to również dziesiątki tysięcy osobistych relacji m.in. o obu wojnach światowych, przedwojennym świecie Kresów, codzienności okresu PRL-u czy doświadczeniu emigracji. Wszystkie razem są zapisem nie tylko historii, ale też tożsamości i pamięci. 

Mamy nadzieję, że za rok w Dniu Darczyńcy Pamięci spotkamy się w jeszcze większym gronie, a nasze Archiwum powiększy się o kolejne wyjątkowe zbiory. Zapraszamy do kontaktu: archiwum@karta.org.pl, 22 848 07 12.

Archiwum Ośrodka KARTA - materiał promocyjny

Darczyńcy KARTY - materiał promocyjny